Domů / Plzeňský rozhled / Meziroční pokles sňatků i narozených byl více než desetiprocentní

Meziroční pokles sňatků i narozených byl více než desetiprocentní

Počet obyvatel České republiky se během prvních devíti měsíců letošního roku zvýšil o 54,7 tisíce na 10,88  milionu. Saldo zahraniční migrace dosáhlo 68 tisíc, zatímco bilance přirozené měny byla záporná, a to −13,3 tisíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku bylo výrazně méně živě narozených dětí a sňatků. Meziročně ubylo také zemřelých a rozvodů.

Populace České republiky čítala podle bilance ČSÚ k 30. září 2023 celkem 10,88 milionu osob. Bylo to o 54,7 tisíce více než na počátku roku. Veškerý přírůstek zajistilo kladné, 68tisícové, saldo zahraničního stěhování. Do Česka se během prvních tří čtvrtletí z ciziny přistěhovalo 116,7 tisíce osob, naopak mezi vystěhovalé z Česka se řadilo 48,6 tisíce osob. Dvě pětiny vystěhovalých byly zaregistrovány v září – šlo o odraz ukončování pobytu osobám s dočasnou ochranou, které se nedostavily do stanoveného termínu k vylepení vízového štítku do cestovního dokladu. Přirozenou měnou obyvatel Česka o 13,3 tisíce ubylo, což byla ztráta o 2,8 tisíce osob větší než v 1. až 3. čtvrtletí roku 2022.

Od ledna do září se živě narodilo 69,2 tisíce dětí, meziročně o 8,6 tisíce, resp. o 11 %, méně. K poklesu porodnosti došlo ve všech věkových skupinách žen mladších 45 let. Počet zemřelých dosáhl 82,6 tisíce. Bylo to o 5,8 tisíce, resp. o 7 %, méně ve stejném období loňského roku.

„Během prvních tří čtvrtletí letošního roku  do manželství  vstoupilo 41,5 tisíce párů snoubenců. Ve srovnání se stejnou částí roku 2022 je to o 14 % méně. K úbytku sňatků došlo jak u svobodných, tak u rozvedených osob, a to obdobnou měrou,“  říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Počet rozvodů se meziročně snížil o 0,3 tisíce na 14,4 tisíce.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …