Na miliardu přijde nová tramvajová trať na plzeňské Vinice

Záměr vystavět novou tramvajovou trať na Vinice a současně  požádat o dotaci do evropského operačního programu Doprava 2021–2027 se rozhodla plzeňská radnice. Jde o akci za zhruba 1,1 miliardy korun, v případě úspěšné žádosti by podpora EU prostřednictvím nástroje integrované územní investice (ITI) Plzeňské aglomerace mohla činit více než 700 milionů korun. S výstavbou chce město začít v roce 2027, do dvou let by mělo být hotovo.

Uděláme vše pro to, abychom dotaci získali, a v roce 2027 skutečně zahájili stavbu tramvajové trati, po které bude jezdit dosud neexistující linka číslo 3. Tento projekt zásadně zlepší propojení sídliště Vinice a lokality Sylván, na nichž žije přes 7,5 tisíce obyvatel, s centrem města. S tímto se počítalo už při vzniku sídliště v 80. letech, dosud to ale zrealizováno nebylo. Jsem proto rád, že za našeho vedení projekt dostává zelenou,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Začátek nové trati tak výrazně zlepší dopravní dostupnost do centra. Bude v odbočce z tramvajové trati za zastávkou Zoologická zahrada a povede ve středním dělicím pásu ulice Na Chmelnicích až na konečnu za křižovatkou s ulicí Znojemská. Na Vinicích by měly být čtyři tramvajové zastávky. „Vedle stavby trati dojde také k úpravě ulice Na Chmelnicích, kde přibudou parkovací místa, zeleň a oboustranně také chodník a cyklostezka. Součástí bude úprava vodovodu a kanalizace částečně jako příprava budoucí výstavby. Linka číslo 3 bude končit v zastávce U Synagogy (Sady Pětatřicátníků), ale do budoucna je s touto linkou počítáno pro proložení linky číslo 4 na Bory,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Vinice

V současné době spojení Vinic a Sylvánu s centrem zajišťují autobusy, což není kvůli dopravně vytíženým silnicím 1. třídy Karlovarské či navazující Klatovské ideální a ani ekologické. „Vzhledem k chystanému rozvoji lokality Vinice, kde se plánuje výstavba bytových a rodinných domů, obchodů a prostor služeb pro odhadem až 3,7 tisíce nových obyvatel, je řešení pomocí autobusů neudržitelné. Dá se předpokládat i nárůst počtu vozidel, takže realizace alternativního nízkoemisního spojení přispěje k tomu, že počet aut bude méně výrazný,“ doplnil Roman Zarzycký.

Vedle toho se zvýší komfort pro cestující a přepravní kapacita, která bude potřebná i v návaznosti na plánovaný rozvoj území Vinice, Sylvánu i rozvojové zóny Rondel Karlovarská. Oblast se nachází v blízkosti západní části městského komunikačního okruhu, čímž bude možné kapacitní tramvajové spojení využít i pro systém P+R pro příjezdy od severozápadu, což by mělo vést k dalšímu snížení počtu automobilů v centru města.  Radnice počítá s předfinancováním projektu ve výši 100 procent.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Když se šlechta vydala do světa – aneb počátky moderního turismu

Státní zámek Červené Poříčí zve návštěvníky na výstavní expozici Cestovní horečka. Když se šlechta vydala …