Nabízejí očkování proti onemocnění covid-19 lidem bez domova

Město Plzeň učinilo další vstřícný krok směrem k osobám ohroženým sociálním vyloučením. Ve spolupráci s EUC klinikou a v součinnosti s magistrátním oddělením sociálního a dostupného bydlení, odborem sociálních služeb a Městskou charitou Plzeň zahájilo očkování proti onemocnění covid-19 lidí bez domova a zároveň osob žijících na plzeňských ubytovnách. Cílem je zamezit šíření onemocnění ve společnosti a ochránit před ním i zranitelnou skupinu osob žijících na území města Plzně.   

Ačkoli nám nikdo tuto povinnost neukládá, vyhodnotili jsme, že je správné jít touto cestou v zájmu ochrany veřejného zdraví všech Plzeňanů. Tento záměr koresponduje s dlouhodobou snahou města věnovat pozornost všem skupinám obyvatel,“ vysvětlil iniciativu primátor města Martin Baxa.

První vlna očkování proti onemocnění covid-19 osob bez domova proběhla  v areálu Domova sv. Františka Městské charity Plzeň ve Wenzigově ulici a zájem o ně projevilo 47 osob, část lidí bez domova již také využila očkovací centra, kde se nechali očkovat, s registrací jim pomáhali sociální pracovníci.

Logisticky nešlo o jednoduchou akci a nebylo by ji možno realizovat bez úzké spolupráce se všemi zainteresovanými složkami – klíčovou roli sehrály neziskové organizace, které jsou s lidmi bez domova v úzkém kontaktu a přesvědčily je o nezbytnosti očkování v zájmu ochrany jejich zdraví. Významným partnerem v boji proti koronaviru je pro město od počátku vakcinace EUC klinika a její vedení. Jen díky této součinnosti v rovině očkování ohrožených skupin proti covidu-19 nečelily v uplynulých zátěžových měsících plzeňské sociální služby větším ztrátám na životech. I tentokrát mobilní tým EUC kliniky vstřícně zareagoval, a město tak mohlo nabídnout očkování i lidem, kteří z mnoha důvodů nemají možnost nebo zájem dostavit se do standardních očkovacích center,“ upřesnil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf, který se problematice osob bez domova intenzivně věnuje.

Očkování proti koronaviru osob bez domova probíhá jednodávkovou vakcínou, i s ohledem na životní styl očkovaných. „Nechceme jít direktivní cestou, evidovat očkované první dávkou a zároveň je zavázat, aby se dostavili v přesný den a hodinu na dávku druhou, protože víme, že u řady z nich by to byl problém, některé už bychom ani nedohledali. A tím by celá záležitost ztratila smysl. Pokud chceme nabídnout pomoc a ochránit i tuto cílovou skupinu, pak je třeba přijít za ní, co nejméně věc komplikovat a vytvořit tak podmínky výhodné pro obě strany. Přičemž výsledný efekt je, s ohledem na ochranu veřejného zdraví, přínosem pro celou plzeňskou veřejnost,“ uzavřel radní David Šlouf.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ocení turisté snahu radnice přilákat je atraktivním programem?

Swingové workshopy, filmový festival nebo pouliční umění podpoří turismus. To jsou  projekty, které mají do západočeské …