Domů / Plzeňský rozhled / Nová strategie stanoví priority ve vodohospodářské oblasti

Nová strategie stanoví priority ve vodohospodářské oblasti

Priority ve vodohospodářské oblasti pro území města stanoví materiál, který odsouhlasili plzeňští radní. Strategický dokument obsahuje osm generálních neboli klíčových záměrů, jež významně ovlivní chod Plzně v dané oblasti a jsou nutné z ekonomického, sociálního i technického hlediska.  

plzeňská Vodárna

Patří mezi ně vodárenské soubory Ostrá Hůrka, Švabiny, Holý Vrch i Litice, retenční sběrač v Doudlevecké ulici, kanalizační sběrače A a B a kanalizace a vodovod Výsluní. Druhá část dokumentu pak obsahuje seznam menších akcí, jež rozvíjejí klíčové záměry, nebo mají menší lokální dopad. Záměry jsou v různé fázi přípravy, nositelem všech bude městská společnost VODÁRNA Plzeň a.s.

Mgr. Roman Zarzycký

„Tímto máme jasně daný plán priorit v oblasti vodohospodářských staveb, a ten budeme postupně naplňovat. Moderní a zabezpečená infrastruktura je pro nás důležitou službou, díky níž zkvalitňujeme život Plzeňanů a budujeme nezávislost naší metropole. Také tímto dáváme vodárně jistotu investičních peněz, kdy jí od roku 2025 chceme alokací v rozpočtu garantovat vždy minimálně 100 milionů korun ročně na postupné naplňování strategie. Tím jí současně dáme větší jistotu pro plánování realizace větších investic,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Dokument popisuje u každého projektu jeho aktuální stav, předpokládané náklady, termíny realizace, rozsah dotčeného území, počty napojených obyvatel na novou infrastrukturu a podobně. Výstavba vodárenského souboru Ostrá Hůrka umožní nově napojit téměř 14 400 obyvatel, vodárenský soubor Švabiny a Holý Vrch zajistí infrastrukturu nově až pro 7 600 obyvatel a tak dále.

Podle Jiřího Kozohorského, generálního ředitele VODÁRNY Plzeň, a.s., dokument nazvaný Priority vodohospodářských staveb města Plzně slouží k uvědomění si faktu, že je výčet staveb v oblasti vodohospodářské infrastruktury nezanedbatelný, přičemž poukazuje na důležitost staveb a jejich funkční propojení. „U podstatné části akcí se zatím jedná o záměr, nikoliv konkrétní projektovou přípravu. Výstavba technické vodohospodářské infrastruktury je ale tak složitým procesem, že potřebujeme mít strategii i přislib pravidelné alokace v rozpočtu, abychom mohli pracovat na postupném naplňování,“ řekl Jiří Kozohorský. Pokud strategii schválí zastupitelé, bude dokument zveřejněn na webu VODÁRNY Plzeň.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Plzeňská radnice hledá řešení pro zklidnění dopravy v okolí škol

O zlepšení životního prostředí v okolí svých základních škol usiluje Plzeň, proto v rámci evropského projektu CLIMABOROUGH …