Bez moderních přístrojů se neobejde ani špičková rehabilitační péče. Technologie pomáhají zlepšit výsledky léčby a co nejdříve vrátit pacienty k běžnému životu. Fakultní nemocnice Plzeň uspěla s projektovou žádostí v rámci Národního plánu obnovy a díky evropské dotaci zmodernizuje a obnoví vybavení Oddělení léčebné rehabilitace a Interního oddělení, kde pečují o pacienty po kritických zdravotních stavech.
„Přístroje, které díky podpoře z evropských fondů budeme moci pořídit, představují revoluční pokrok v oblasti rehabilitace a pomáhají pacientům zlepšit pohyblivost, funkci a celkovou kvalitu života. Modernizace a rozšíření tohoto vybavení a technologií bylo nutné, abychom mohli efektivněji reagovat na nové léčebné postupy a potřeby našich pacientů,“ popisuje ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.
Rozpočet projektu s názvem „Obnova a modernizace pracovišť léčebně rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech ve FN Plzeň“ dosáhne téměř 54,5 milionu korun, přičemž dotace EU pokryje 45 milionů a zbytek dá FN Plzeň z vlastních zdrojů. Všechny přístroje budou pořízeny do konce února 2025. Nejnákladnější bude robotický systém pro rehabilitaci chůze za 20,6 milionu korun, který umožní pacientům s poruchami pohybu dolních končetin co nejvěrněji kopírovat stereotyp chůze.
Nemocnice získá také například motodlahy pro kolenní a kyčelní kloub, které využijí lidé po operacích a traumatech dolních končetin i lidé s neurologickými onemocněními, ramenní motodlahy pro terapii po úrazech, operacích i po cévní mozkové příhodě a také motomedy, které simulovanou jízdou na kole pomáhají aktivovat zbytkovou svalovou sílu. Novinkou bude také elektrostimulační přístroj pro terapii polykání, vhodný pro dospělé i děti s poruchou polykání, jimž posílí svaly na krku a tvářích. Na seznamu pořizované techniky je rovněž robotický systém pro ergoterapii horních končetin, přístroj pro terapii kognitivních a motorických funkcí, chodník pro analýzu chůze, antigravitační trenažér chůze a další vybavení.
„Projekt zvýší nejen kvalitu rehabilitace, protože pacienti získají tu nejmodernější a individuálně přizpůsobenou péči, ale také vzroste její kapacita a sníží se čekací doby. Rehabilitační péče pak bude dostupnější více lidem,“ dodává ředitel.