Domů / Plzeňský rozhled / Nový pozdně letní festival v Rokycanech k hudebním pramenům

Nový pozdně letní festival v Rokycanech k hudebním pramenům

Rokycanské hudební dialogy s českou a evropskou tradicí – to vše představuje nový pozdně letní festival s názvem Cesty k pramenům / Viae ad fontes, který hostí Město Rokycany ve dnech 5. až 7. září 2024. Třídenní přehlídka – a především její sobotní finále v prostranství U Spilky v centru Rokycan – je příležitostí k setkání publika s interprety nejrůznějších hudebních a tanečních žánrů. Celý program je zdarma.

radnice Rokycany

Festival zahájí veřejná nahrávka podcastu o dějinách ve veřejném prostoru Přepiště dějiny s Martinem Gromanem a Michalem Světlíkem v sálu na Střelnici ve čtvrtek 5. září od 18 hodin. Tématem rokycanského setkání bude „přepisování“ českého folkloru v našich dějinách od 19. století do současnosti. Martin Groman je novinář, publicista a historik médií. Michal Stehlík je historik-slovakista a ředitel Památníku národního písemnictví.

kostel Panny Marie Sněžné

Páteční program bude patřit vystoupení orchestru a sboru Consortium musicum v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech, který se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století (či starších barokních skladeb), avšak do jeho repertoáru patří i díla období romantismu či soudobá tvorba. V jeho hudební činnosti má důležité místo provádění skladeb z regionálních hudebních archivů, zejména z klatovského farního kostela Narození Panny Marie či františkánského kláštera v Plzni.

Hlavním dnem festivalu bude sobota 7. září v prostranství u Spilky. Od 14 hodin vystoupí místní folklorní soubory Rokytí a Sluníčko, jež jsou součástí více než stopadesátičlenného folklorního tělesa s názvem Rokytka, s tradicí, která sahá až do roku 1967. Zpracovávají historické prameny lidové hudby, zpěvu a tance z Rokycanska, Plzeňska, západních a jižních Čech.

soubor Rokytí

Třídenní festival zakončí Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje, který vznikl v roce 2016 z účastníků prvního ročníku Letních kurzů interpretace lidové hudby českých regionů, které se od té doby každoročně konají ve Spáleném Poříčí či Domažlicích. Tento výjimečný projekt sdružuje mladé muzikanty převážně z Plzeňska a západních Čech, je však otevřen všem zájemcům o český hudební folklor.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Policisté dnes převzali další zdravotnický materiál za milion korun

Myšlenka dovybavit policejní jednotky, především ty prvosledové, zdravotnickým materiálem, vznikla na jednání Bezpečností rady Plzeňského …