Domů / Plzeňský rozhled / Oblíbený inspektor královny zločinu bude v Plzni inkognito

Oblíbený inspektor královny zločinu bude v Plzni inkognito

Na scéně Velkého divadla uvede činoherní soubor DJKT v sobotu 16. prosince 2023 českou premiéru detektivní komedie Agathy Christie Go Back for Murder. Pod originálním anglickým názvem hry se skrývá autorčina vlastní adaptace jejího slavného románu Pět malých prasátek. Diváci se mohou těšit na tajuplný a napínavý příběh v režii   Martiny Schlegelové a na řadu oblíbených herců v čele s Michalem Štěrbou v kůži slavného detektiva, který bude řešit 16 let starou vraždu.

Petr Urban, Andrea Mohylová

Román Pět malých prasátek poprvé vyšel v roce 1943.  Řada kritiků jej řadí mezi nejlepší počiny Agathy Christie. Divadelní adaptaci napsala sama Christie v roce 1960. Děj vypráví o mladé ženě Carle, která v den své plnoletosti obdrží dopis od své matky, jež byla před šestnácti lety shledána vinnou z vraždy svého manžela a odsouzena k trestu smrti. Matka však v dopise, který napsala před svou smrtí, ujišťuje dceru o své nevině. Co když ale Carlina matka nepsala pravdu a skutečně vinná byla? Carla je každopádně rozhodnutá dopátrat se pravdy, ať už bude jakákoli. A na pomoc si přizve jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob.

Michal Štěrba, Jana Kubátová, v pozadí Matyáš Darnady, Nicole Tisotová

Pět malých prasátek je jedním z mých nejoblíbenějších románů od Agathy Christie. Vedle detektivky nám totiž přináší i velmi zajímavý příběh jedné rodiny a vztahů mezi jednotlivými členy. Je to taková detektivka na druhou. Nejde jen o to, kdo je vrah, ale také o to, co tehdy v té rodině probíhalo a jaká měli mezi sebou tajemství,“ uvádí režisérka a zároveň autorka překladu Martina Schlegelová, která v roce 2017 s plzeňským souborem nastudovala hru stejné autorky Past na myši.

Jan Maléř, Michal Štěrba, v pozadí Jana Ondrušková, Petr Urban

Pět malých prasátek je prvním vydaným retrospektivním dílem slavné autorky – odehrává se v současnosti, kdy se Carla snaží dopátrat pravdy, i v minulosti, kdy došlo k vraždě. „S různými časovými rovinami se hezky pracuje ve filmu, kde můžete herce v klidu převléknout, nalíčit, omladit. Na divadle je to samozřejmě komplikovanější. Musíte si vše dobře promyslet už na začátku přípravy inscenace,“ míní režisérka, která se svým inscenačním týmem proměnila jeviště Velkého divadla na staré venkovské sídlo Alderbury.

V poutavém příběhu se mohou diváci těšit na Michala Štěrbu jako na slavného puntičkářského detektiva, jehož jméno však musí být podle pravidel zůstat ve hře neuvedeno. Carlu ztvární nová posila souboru Nicole Tisotová, její matku Caroline obviněnou z vraždy si zahraje Andrea Mohylová.

Foto Irena Štěrbová

 

 

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …