Bude tomu už několik týdnů, co se v ulicích Plzně uskutečnil 8. ročník multižánrového festivalu Pilsen Busking Fest 2021. Festival skončil, ale jeho dozvuky se šíří městem dál. Účastníci akce „Umělci pro hospic“, která se konala v rámci doprovodného programu, přišli svými obrazy zpříjemnit den obyvatelům Hospice svatého Lazara v Plzni.
„Akce „Umělci pro hospic“ vznikla vlastně neplánově. Část organizátorů festivalu se na přátelském obědě potkala s pracovníky hospice. Celé to vyplynulo z hovoru, kdy jsme uvažovali o tom, oslovit nějaké výtvarníky, kteří by tvořili v rámci doprovodného programu přímo před zraky návštěvníků. Hledali jsme ale téma a následné využití obrazů. A právě tato otázka se vyřešila hned po jejím vyslovení. Potkala se totiž s nápadem Soni Černé, psychoterapeutky pracující v Hospici svatého Lazara. Právě ta si totiž všimla při doprovázení jednoho z pacientů hospice, že by zdi pokojů a chodeb potřebovaly trochu ozvláštnit. Dodala nám tedy téma a příběh, s kterým jsme mohli oslovit umělce,“ říká Michaela Martínková, jedna z organizátorů.
Tématem obrazů bylo „Obraz, na který bych se chtěl dívat v posledních dnech svého života“.
„Toto téma ke mně přišlo při doprovázení jednoho muže v posledních dnech jeho velmi mladého života. Když jsem seděla u jeho lůžka, zadívala jsem se na protější zeď. Navštívila mě otázka, na co bych se já chtěla dívat v posledních dnech svého života,“ vzpomíná doprovázející terapeutka Soňa Černá.
S tímto nápadem přišli organizátoři za výtvarníky, od kterých se dočkali kladné odezvy. Do tvorby pro hospic se s nadšením zapojili hned tři umělci, sochařka a malířka Hana Balážová, street art umělec Ladislav Zeman, tvořící pod pseudonymem DNGO (Django Artist) a v neposlední řadě fotografka a new street art umělkyně Jitka Kopejtková.
„Když jsme oslovili vybrané výtvarníky s tímto tématem, byl jsem příjemně překvapený jejich velmi kladnou reakcí a nadšením pro věc. Upřímně, když jsem slyšel tohle téma poprvé já, zdálo se mi těžké, temné a svazující, možná příliš vážné. Uvažoval jsem, že se možná na festival nehodí. Když jsem si ho ale po čase připustil blíž k sobě, začal jsem ho vidět jako velmi široké a osvobozující. Vlastně je to podobné, jak vnímám smrt jako takovou. Strach ze smrti je velmi svazující, ale její přijetí naopak osvobozující. Kvůli strachu je smrt společenské tabu, ale možná kdybychom se odvážili se k ní přiblížit, zjistíme, že může být i jiná, než ji na první pohled vnímáme.
V tom vidím paralelu mezi hospicem a naším festivalem. Pouliční umělci přinášejí život a radost na místa, kde bychom je běžně nehledali. Tím nám připomínají, že život je všude. Ukazují, že i místa na první pohled tmavá a chladná se mohou naplnit radostí, když se jim přestaneme vyhýbat,“ vysvětluje Jiří Návrat, dobrovolník pomáhající s přípravou doprovodného programu festivalu.
Svoji cestu k tématu našel i jeden ze zúčastněných výtvarníků Ladislav Zeman alias DNGO. „Dlouho mi trvalo, než jsem přišel na to, jak dané téma uchopit. Rozebíral jsem to s rodinou, diskutoval o tom s přáteli. Po jednom rozhovoru s kamarádem jsem měl jasno. Co jiného pomůže lidem přejít na druhý břeh než život. Co bych si chtěl na konci svých dnů připomenout než sám život. Jak ho ale ztvárnit? Já osobně nejvíce života vidím ve vodě. Voda je pro mě velmi důležitá. Přináší očistu, znovuzrození a může být opojná jako život sám. Z toho důvodu jsem na plátně vytvořil podvodní krajinu. Snad se bude líbit,“ popisuje a vysvětluje své dílo Ladislav Zeman.
To, že se obraz líbí, potvrzuje i paní Boženka, pacientka hospice, která ho dostala k narozeninám: „Už ho tady mám týden, ale stále na něm nacházím něco nového. Ze začátku jsem k němu hledala vztah, ale už jsme se sžili. Jsem za něj vděčná.“ Ještě pronáší pár silných vět v kontextu své blížící se smrti: „Dělejte to, co máte rádi, a ne to, co byste dělat měli. Nenechte se svazovat názory a předsudky ostatních. Věnujte čas svým blízkým a vašemu vzájemnému vztahu. Starejte se o přírodu jako o sebe, bez ní žít nemůžeme.“
K těmto slovům už není co dodat a přejme si, aby v nich mnozí našli inspiraci.