Domů / Plzeňský rozhled / Peníze z kraje podpoří technické vzdělávání

Peníze z kraje podpoří technické vzdělávání

Motivace pro technické vzdělávání mládeže Plzeňského kraje v roce 2022 je program  financovaný z krajského rozpočtu a je na něj alokován jeden milion korun. Jeho cílem   je zvýšení motivace žáků základních škol ke studiu technických oborů formou   neinvestičních finančních prostředků. Ty jsou určeny středním školám, které vyučují technické obory a zvýšit jejich motivaci k větší prezentaci technických oborů a získávání žáků ze základních škol.

Plzeňský kraj tak pokračuje ve své v nově nastavené filosofii zaměřit se s propagací technického vzdělávání nejen na střední, ale zejména na základní školy, v nichž je třeba podnítit zájem dětí i rodičů o technické obory. Velkým zaměstnavatelům v kraji chybějí zejména technické profese zaměřené na manuální zručnost –  mechatronici, elektromechanici, strojní zámečníci, svářeči a lakýrníci. Volných pracovních pozic lze u nich počítat řádově na stovky míst.

„Žádost o příspěvek Plzeňského kraje na své projekty ke zvýšení zájmu o technické obory proto mohou žádat školy, které jsou vhodným způsobem vybaveny technickým zázemím, a jsou schopny poskytnout žákům II. stupně základních škol přípravu pro studium technických oborů na středních školách v našem kraji,“ upřesňuje radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Škola musí aktivně pracovat se žáky základních škol v následujících činnostech: elektrotechnických, stavebních, zpracování kovových materiálů, zpracování dřeva, programování a robotizace v technických oborech vzdělávání, zemědělství, technické semináře. Žadatel o příspěvek kraje musí garantovat trvání práce se žáky minimálně 2 hodiny týdně po dobu 2 měsíců, tzn., že musí proběhnout nejméně 8 setkání. To platí i pro technické semináře. Minimální počet ve skupině jsou čtyři žáci.

Žádosti musí být podány do 6. 9. 2022, a to výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace, která je přístupná na adrese: http://dodate.plzensky-kraj.cz/.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve středu vyhlásí vítěze Finále o Zlaté ledňáčky a studentské ceny

Letošní 35. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se přehoupl do své druhé poloviny. Ve středu …