Domů / Plzeňský rozhled / Pivnice své první hosty přivítá v pondělí 27. července

Pivnice své první hosty přivítá v pondělí 27. července

Ve středu 15. července vpodvečer se v domažlickém městském pivovaru konala komorní slavnost, kdy do kotle, ve kterém se vaří první várka domažlického piva, přítomní vhodili hrst chmele. Tři sládkové pak zazvonili na zvon Advent pro zdar svého počínání a následně první várce piva požehnali emeritní plzeňský arciděkan Msgre Emil Soukup a domažlický vikář Miroslaw Gierga.  Chmel do kotle vhodili zástupci současného i bývalého vedení města, sládci, církevní hodnostáři i domažlický ponocný Roman Holub, který akci orámoval svým vystoupením.

Domažlický vikář Miroslaw Gierga

První várku ohlásil zvon

Sládci Jana Müllerová, David Bierhanzel a Bohuslav Hlavsa se zazvoněním na zvon Advent přihlásili k mnohasetleté tradici vaření piva v Domažlicích. Právě tento zvon v minulosti oznamoval Domažličanům vydávání mláta. Proto se mu říkalo i Mlatný zvonek. V opise má dodnes i čitelný nápis třikrát se opakující Hilf Gott mir (Pomáhej mi Bůh).

Otevřené dveře pro veřejnost

Sládci David Bierhanzel a Jana Müllerová sypou chmel do první várky, foto Jana Jankovcová

Kulturní centrum Pivovar se veřejnosti poprvé otevře v pátek 24. července, kdy si zájemci od 10 do 17 hodin mohou prohlédnout vnitřní prostory zrekonstruovaného areálu včetně zázemí minipivovaru nebo prostory knihovny. Ta se ke standardnímu provozu vrátí od 3. srpna, od kdy ji budou moci opět navštěvovat čtenáři.  Pivnice své první hosty přivítá v pondělí 27. července.

Chystají  další expozice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum s tanečním sálem, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, minipivovar s pivnicí, restauraci, v podkroví bude od příštího roku zpřístupněna expozice „Pozor hranice! Historie hrou“. V suterénu u pivovaru bude místo pro pivovarnickou expozici (od roku 2021).

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …