Divadlo kromě výběru z repertoáru nabídne i první uvedení nově nazkoušených inscenací, jejich slavnostní premiéry jsou naplánovány na září 2021. Pro jednotlivé soubory jsou to následující inscenace:
Balet
Na konci května završí soubor baletu přípravu světové premiéry taneční adaptace známé knihy Vyhoďme ho z kola ven, jejíž slávu umocnil i pěti Oskary oceněný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Inscenaci se souborem nastudoval na původní hudbu Simona Lovermanna německý choreograf Dustin Klein, který vedle vážného tématu slibuje i humor. „Myslím si, že je velmi důležité opatrně se dotknout závažných a složitých pasáží v tomto díle – ty musejí být zpracovány pečlivě, s citem, ohleduplností a respektem. Nechceme se vysmívat, utahovat si z osobních problémů či nemoci. Na druhou stranu úsměvný může být například rozruch, který McMurphy vyvolá svým příchodem, nebo chaos, který se šíří navzdory zavedeným pravidlům.“ V hlavních rolích se představí sólisté Richard Ševčík a Sara Aurora Antikainen.
Muzikál
Více než rok si musel soubor muzikálu počkat na uvedení populárního díla libretisty Alana Jaye Lernera a skladatele Fredericka Loeweho My Fair Lady. Po několika přesunutých termínech premiéry se diváci v sobotu 12. června konečně dočkají prostořeké květinářky Lízy Doolittleové v podání mladé členky souboru Charlotte Režné a morousovitého profesora Higginse, kterého ztvární šéf muzikálu Lumír Olšovský. Divácky oblíbený titul se do Divadla J. K. Tyla vrací již počtvrté, tentokrát v režii Marka Němce a se scénou a kostýmy uznávaného scénografa Marka Cpina. Druhým muzikálem, který bude poprvé představen divákům, je energií nabitá broadwayská novinka v bláznivém stylu oblíbeného Spamalotu – Něco shnilého! (Something Rotten!). Diváci v něm uvidí Jozefa Hruškociho, Martina Holce a Dušana Krause v hlavních rolích a dozvědí se, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii.
Opera
Také soubor opery představí po otevření divadel dva nově nastudované tituly. První z nich bude jedna z nejslavnějších operet všech dob – Straussův Netopýr, který v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka rozzáří jeviště Nové scény na konci května. Druhým titulem bude komická opera mistra tohoto žánru Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, která se dle slov Jiřího Petrdlíka „hodí k letní atmosféře tak výborně, jako sklenička dobrého italského vína“. Skvěle napsanou operu s vtipnou dějovou zápletkou a brilantní hudbou připravuje se souborem mladý režisér Jakub Hliněnský a dirigent Jiří Štrunc.
Činohra
Příznivci činohry se mohu těšit hned na čtyři nové tituly. Pro jeviště Velkého divadla připravil soubor pod režijním vedením někdejšího šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci Šimona Dominika divadelní adaptaci nezaměnitelných Hrabalových Postřižin, ve které jako rozmarná Maryška vystoupí Jana Ondrušková, coby její manžel a správce pivovaru se představí Libor Stach a Michal Štěrba ztvární svérázného a hlučného Pepina. Další inscenací tentokrát na jevišti Nové scény bude bezstarostná komedie Španělská muška, kterou se souborem nastudovala režisérka Natália Deáková.
„Ernst Bach s Franzem Arnoldem napsali situační frašku o tom, jak se krutě nevyplácí zametat své staré hříchy pod koberec. Utahují si z pokrytectví měšťanské morálky a zároveň oslavují ryzost a zápal prvních lásek, ne nadarmo je hra pojmenovaná po slavném afrodiziaku.“
Pro nejmenší diváky je určena pohádka na Malé scéně v režii někdejšího dramaturga plzeňského činoherního souboru Vladimíra Čepka Křemílek a Vochomůrka. Čtvrtým titulem je Neapolská choroba, bolestná i nesmírně vtipná tragigroteska Karla Steigerwalda, odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, která zásadně změnila přirozený chod světa.
„Hra vypráví o nemocech mocných i bezmocných a byla napsána již v roce 1984, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo,“ dodává dramaturg Zdeněk Janál. Uvedena bude ve Velkém divadle v režii Břetislava Rychlíka.