Domů / Plzeňský rozhled / Plzeňské Divadlo J. K. Tyla chystá slavnostní premiéry

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla chystá slavnostní premiéry

Divadlo kromě výběru z repertoáru nabídne i první uvedení nově nazkoušených inscenací, jejich slavnostní premiéry jsou naplánovány na září 2021.  Pro jednotlivé soubory jsou to následující inscenace:

Balet

Na konci května završí soubor baletu přípravu světové premiéry taneční adaptace známé knihy Vyhoďme ho z kola ven, jejíž slávu umocnil i pěti Oskary oceněný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Inscenaci se souborem nastudoval na původní hudbu Simona Lovermanna německý choreograf Dustin Klein, který vedle vážného tématu slibuje i humor. „Myslím si, že je velmi důležité opatrně se dotknout závažných a složitých pasáží v tomto díle – ty musejí být zpracovány pečlivě, s citem, ohleduplností a respektem. Nechceme se vysmívat, utahovat si z osobních problémů či nemoci. Na druhou stranu úsměvný může být například rozruch, který McMurphy vyvolá svým příchodem, nebo chaos, který se šíří navzdory zavedeným pravidlům.“ V hlavních rolích se představí sólisté Richard Ševčík a Sara Aurora Antikainen.

foto Martina Root

Muzikál

Více než rok si musel soubor muzikálu počkat na uvedení populárního díla libretisty Alana Jaye Lernera a skladatele Fredericka Loeweho My Fair Lady. Po několika přesunutých termínech premiéry se diváci v sobotu 12. června konečně dočkají prostořeké květinářky Lízy Doolittleové v podání mladé členky souboru Charlotte Režné a morousovitého profesora Higginse, kterého ztvární šéf muzikálu Lumír Olšovský. Divácky oblíbený titul se do Divadla J. K. Tyla vrací již počtvrté, tentokrát v režii Marka Němce a se scénou a kostýmy uznávaného scénografa Marka Cpina. Druhým muzikálem, který bude poprvé představen divákům, je energií nabitá broadwayská novinka v bláznivém stylu oblíbeného Spamalotu – Něco shnilého! (Something Rotten!). Diváci v něm uvidí Jozefa Hruškociho, Martina Holce a Dušana Krause v hlavních rolích a dozvědí se, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii.

Opera

Prodaná nevěsta, foto Martina Root

Také soubor opery představí po otevření divadel dva nově nastudované tituly. První z nich bude jedna z nejslavnějších operet všech dob – Straussův Netopýr, který v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka rozzáří jeviště Nové scény na konci května. Druhým titulem bude komická opera mistra tohoto žánru Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, která se dle slov Jiřího Petrdlíka „hodí k letní atmosféře tak výborně, jako sklenička dobrého italského vína“. Skvěle napsanou operu s vtipnou dějovou zápletkou a brilantní hudbou připravuje se souborem mladý režisér Jakub Hliněnský a dirigent Jiří Štrunc.

Middletown Činohra DJKT Plzeň

Činohra

Příznivci činohry se mohu těšit hned na čtyři nové tituly. Pro jeviště Velkého divadla připravil soubor pod režijním vedením někdejšího šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci Šimona Dominika divadelní adaptaci nezaměnitelných Hrabalových Postřižin, ve které jako rozmarná Maryška vystoupí Jana Ondrušková, coby její manžel a správce pivovaru se představí Libor Stach a Michal Štěrba ztvární svérázného a hlučného Pepina. Další inscenací tentokrát na jevišti Nové scény bude bezstarostná komedie Španělská muška, kterou se souborem nastudovala režisérka Natália Deáková.

„Ernst Bach s Franzem Arnoldem napsali situační frašku o tom, jak se krutě nevyplácí zametat své staré hříchy pod koberec. Utahují si z pokrytectví měšťanské morálky a zároveň oslavují ryzost a zápal prvních lásek, ne nadarmo je hra pojmenovaná po slavném afrodiziaku.“

Pro nejmenší diváky je určena pohádka na Malé scéně v režii někdejšího dramaturga plzeňského činoherního souboru Vladimíra Čepka Křemílek a Vochomůrka. Čtvrtým titulem je Neapolská choroba, bolestná i nesmírně vtipná tragigroteska Karla Steigerwalda, odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, která zásadně změnila přirozený chod světa.

„Hra vypráví o nemocech mocných i bezmocných a byla napsána již v roce 1984, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo,“ dodává dramaturg Zdeněk Janál.  Uvedena  bude ve Velkém divadle v režii Břetislava Rychlíka.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …