Domů / Plzeňský rozhled / Plzeňské městské lesy mají nového pomocníka

Plzeňské městské lesy mají nového pomocníka

Novou techniku pro odklízení dřeva a klestu z lesů v ceně téměř 6 milionů korun pořídila Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP). Na speciální traktor s ochrannou klecí, radlicí na dřevo a vyvážecím vlekem s hydraulickou rukou získala dotaci ve výši téměř poloviny nákladů. Bude sloužit k odklízení dřeva z lesa zejména při kalamitních stavech, kdy je nutné odvézt jej co nejrychleji, ale i na místech, kde se kácí jen malé množství dřeva. 

„Plzeňští lesníci budou moci s tímto novým traktorem se speciální výbavou rychle a operativně zasahovat a zpracovávat stromy v lese při kalamitách, ale také zpracovávat malé objemy dříví, které nejsou pro externí dodavatele atraktivní. Tento vyvážecí traktor lze také využít při úklidu větví a zbytků z těžby dřeva na lesních holinách,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, v jehož gesci jsou i plzeňské městské lesy. „Vyvážení dřeva bez vlečení po zemi je řazeno mezi ohleduplné, ekologicky šetrné technologie lesní práce. Bude proto využíváno na celém lesním městském majetku a zejména v rekreačních lesích v okolí Boleveckých rybníků,“ uvedl dále Aleš Tolar.

Nový traktor s vlekem bude využit při převozu menších objemů pokáceného dřeva a dřeva nižší kvality, které není pro koncového odběratele tak zajímavé. Dřevo odvezou do lesní školky Čtyrák, kde jej zpracují na palivové dříví. Využitím možností této nové techniky zvýší    operativnost i soběstačnost a v případě výroby a prodeje palivového dřeva, ho také i lépe zpeněží

Traktor Valtra   finské výroby   dodala na základě výběrové řízení firma Agrowest a.s. za cenu 5 895 120 korun s DPH, dotace činila 2 436 000 korun.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …