Domů / Plzeňský rozhled / Pozor – ve hře jsou až 2 miliony korun

Pozor – ve hře jsou až 2 miliony korun

Do prvního letošního kola Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny nazvaného souSedíme si se na jaře přihlásilo 120 projektů, z nichž 19 uspělo. Vítězné projekty si nakonec rozdělily bezmála 1,4 milionu korun. „Zajímavá je skutečnost, že pět projektů – jeden i z Plzeňského kraje – získalo částku přesahující 90 tisíc korun, což podle našeho názoru svědčí o jejich kvalitě,“ říká Alena Králíková.

Poštovní spořitelna nyní vyhlašuje druhé kolo Regionálního fondu rozvoje s podtitulem souSedíme si. V podzimní části Regionálního fondu rozvoje budou ve hře až 2 miliony korun. „Podobně jako na jaře se o finanční podporu mohou ucházet ty projekty, které přispějí ke zlepšení sousedských vztahů v daném regionu. Podmínkou zůstává také aktivní zapojení spoluobčanů do přípravy a realizace projektu,“ vysvětluje Alena Králíková. K vyhlášení druhého kola grantového programu dojde 2. září a uzávěrka žádostí proběhne 14. října 2015. Odborným garantem Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny je Nadace VIA.

Největším počtem podpořených projektů se může pochlubit Středočeský kraj, ve kterém uspělo šest žádostí, jež si rozdělí granty v celkové výši 365 220 korun. Tři úspěšné projekty mají rovněž Moravskoslezský a Jihočeský kraj. Sem také hned po Středočeském kraji poputuje nejvíce peněz, do Moravskoslezského kraje 236 tisíc korun a do Jihočeského 240 800 korun. Pro srovnání – na jaře se do Regionálního fondu Poštovní spořitelny přihlásilo z Plzeňského kraje šest projektů a z toho dva získaly finanční podporu. V loňském roce zaznamenal Plzeňský kraj v rámci Regionálního fondu celkem čtyři úspěšné projekty, které si rozdělily částku 333 380 korun.

Do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny s podtitulem souSedíme si mohou své projekty přihlásit nevládní neziskové organizace (spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví) a příspěvkové organizace. Maximální výše jednoho grantu je 100 tisíc korun.
Projekty, které se budou chtít ucházet o finanční podporu, musí prokázat nejen aktivní účast spoluobčanů, ale také docílit pozitivního zlepšení vztahu lidí k jejich bydlišti a kraji, ve kterém společně žijí. Velkou šanci mají projekty, které budou zaměřeny na společnou péči o místní kulturu a kulturní a přírodní dědictví.
Československá obchodní banka, včetně obchodních značek Era a Poštovní spořitelna, podporuje komunitní projekty v regionech již od roku 2007. Loňský rok byl vůbec prvním, který se zaměřil na zlepšování sousedských vztahů. Od roku 2007 ČSOB mezi komunitní projekty v regionech rozdělila již více než 24 milionů korun.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …