Domů / Plzeňský rozhled / Propad postihl ve 2. čtvrtletí všechny sektory ekonomiky

Propad postihl ve 2. čtvrtletí všechny sektory ekonomiky

Většina 2. čtvrtletí letošního roku byla ovlivněna přísnými opatřeními proti šíření koronaviru. Související ekonomický propad zanechal hluboké stopy v hospodaření vládních institucí. Propad mzdových příjmů domácností byl částečně kompenzován vládní podporou.

Meziroční propad hrubé přidané hodnoty (HPH) nefinančních podniků ve 2. čtvrtletí 2020 dosáhl 77,6 mld. korun a šlo o první pokles od 1. čtvrtletí 2013. Reálně HPH klesla o 13,6 %. Objem vyplacených náhrad zaměstnancům se meziročně snížil o 4,9 %. Investiční výdaje nefinančních podniků meziročně klesly o 10,8 mld. korun.

Navzdory probíhající krizi hrubý disponibilní důchod domácností nominálně meziročně vzrostl o 27,5 mld. korun. Ekonomický propad se ale v příjmech domácností projevil. „Mzdové příjmy domácností poprvé od začátku roku 2010 meziročně klesly. Propad jen zčásti kompenzovaly prostředky vládní podpory zaměstnanosti. Negativně byly zasaženy i příjmy drobných podnikatelů zařazených do sektoru domácností. K růstu disponibilního důchodu mohutně přispívaly sociální příspěvky a dávky,“ říká Karolína Zábojníková, analytička Českého statistického úřadu.

Prudký růst výdajů vládních institucí a pokles jejich příjmů vedl ve 2. čtvrtletí k prohloubení deficitu na 100,4 mld. korun. S deficitem hospodařily zejména ústřední vládní instituce, které byly odpovědné za většinu výdajů v souvislosti se současnou krizí. Dluh vládních institucí ke konci 2. čtvrtletí činil 2 263,5 mld. korun, což je meziročně o 446,9 mld. více. Nárůst dluhu probíhal zejména prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Originální balet Sněhurka přitančí až k vám domů

V polovině února spustilo Divadlo J. K. Tyla on-line cyklus První řada u Vás doma, díky …