Domů / Plzeňský rozhled / Putovní Alej svobody může vyrůst i ve vaší obci

Putovní Alej svobody může vyrůst i ve vaší obci

Nadace Partnerství vypisuje grantovou výzvu na výsadbu Aleje svobody určenou městům. Díky ní mohou samosprávy získat možnost vysadit v pořadí již čtvrtou Alej svobody jako součást listopadových oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Žádost se podává online do 31. května na www.nadacepartnerstvi.cz/granty.

Výzva se týká všech obcí, které dokážou poskytnout vhodný pozemek pro výsadbu aleje o zhruba sto stromech a také stromům zajistit následnou péči. A hlavně mají elán zapojit místní komunitu!“ apeluje Andrea Ondrůjová, koordinátorka Alejí svobody.

Tradici výsadeb listopadových alejí Nadace Partnerství založila v roce 2018 pod Řípem, v rámci oslav stého výročí republiky. Navázaly další Aleje svobody: ve Vestci ke třiceti letům sametové revoluce, v moravském Šatově podél bývalé železné opony a naposledy vloni v Příbrami na dohled od bývalého koncentračního tábora Vojna. Více o putovních alejích na www.alejsvobody.cz.

Kde bude tradice oslavy naší země pokračovat, je pro letošek i na vás. Nadace Partnerství jako organizátor zajistí kvalitní sadební materiál, dopravu sazenic, odborný dohled při výsadbě i organizaci celé akce včetně její medializace. Letošní výsadba připadne na 12. listopadu. Na kandidátské radnici je především zajištění vhodného pozemku pro přibližně sto stromů, v závislosti na druhu stromů tedy ideálně 1000 metrů. Pro nové stromořadí se tak například hodí obnovené polní cesty. Závazkem vítěze, kterého vyberou odborníci pořadatelské Nadace Partnerství, je následná péče o stromy. Se zálivkou mohou pomoci například místní hasiči a další spolky, které se tradičně do sázení zapojují.

Kromě komunitní akce a netradiční oslavy sametové revoluce může taková alej sloužit každé obci, která se potýká s následky změny klimatu. „Mnoho starostů a starostek se snaží zmírnit letní přehřívání ulic i problém eroze a omezené schopnosti půdy zachytit a zadržet stále ubývající vodu. Výsadba i údržba stromů je jednoduchý nástroj, jak se na změny klimatu připravit, a ještě zapojit veřejnost do krásné akce,“ uzavírá Ondrůjová.

Nejen pro obce, ale i pro spolky, školy nebo církevní společenství jsou otevřeny také další grantové výzvy Nadace Partnerství. Jejich aktuální přehled nabízí web www.nadacepartnerstvi.cz/granty.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …