Domů / Plzeňský rozhled / Rotační elipsoid speciálně pro klatovský kostel sv. Vavřince

Rotační elipsoid speciálně pro klatovský kostel sv. Vavřince

Galerie Klatovy / Klenová a město Klatovy zvou na zahájení výstavy nazvané Rotační elipsoid, která se koná v klatovském kostele sv. Vavřince v Plánické ulici. Jejím autorem je maďarský vizuální umělec Erik Mátrai (*1977) , který v současnosti žije a pracuje v Budapešti. Vernisáž se uskuteční v pátek  28. 7. 2023 v 18:00 hodin, samotná výstava je přístupná ve dnech  29. 7. – 29. 10. 2023.

Erik Mátrai používá širokou škálu médií. Ve své tvorbě se inspiruje náboženskými tématy, dějinami umění a klasickou ikonografií. Nejčastěji pracuje se základními přírodními prvky a jevy, se záměrem vytvořit jejich prostřednictvím jednoduše srozumitelné poselství. Autorovi site-specifické instalace – které zkoumají spojení mezi uměleckým dílem a prostorem samotným – jsou často situovány do sakrálních prostor nebo propůjčují prostoru transcendentální význam.  

Instalace Rotační elipsoid byla navržena speciálně pro kostel sv. Vavřince v Klatovech. Jedná se o objekt ve tvaru obrácené elipsy, který je zhmotněn ve výstavním prostoru díky fluorescentní barvě a černému světlu. Dílo se silným důrazem na symetrickou kompozici, inspirovanou vizuálním jazykem Baroka, díky tomu dominuje celé výstavě a je v přímé komunikaci s okolní architekturou.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …