Domů / Plzeňský rozhled / Sezóna na Šumavě nabídne zájemcům zážitkové programy

Sezóna na Šumavě nabídne zájemcům zážitkové programy

V pondělí 10. května bude spuštěna registrace na 30 komentovaných vycházek v rámci speciálního programu k výročí třiceti let Národního parku Šumava. Oslovili   třicet zajímavých osobností, které k Šumavě mají co říci. Jsou mezi nimi jak odborníci na přírodu, kteří provádí výzkum v národním parku, tak dlouholetí zaměstnanci Správy NP a v neposlední řadě i zkušení průvodci z řad místních obyvatel.

Pěkná na Šumavě

„Témata budou velmi pestrá a půjde o několika hodinový doprovod s výkladem až po celodenní túru do šumavské divočiny. Vybírat si mohou návštěvníci jak podle zaměření doprovodu, tak dle oblasti, neboť od června do října se budou konat tyto doprovody v různých koutech národního parku,“ představuje speciální program Josef Štemberk ze Správy Národního parku Šumava.

Tento program je zdarma, omezený je pouze počtem míst, na které bude probíhat registrace. Nejčastěji půjde skupiny od 15 do 20 osob na jednu vycházku.

O týden později, 17. května se budou moci zájemci přihlásit na jeden z nejúspěšnějších programů NP Šumava – Průvodci divočinou. „Letos je připraveno 115 vycházek po 32 různých trasách pro více než 1 200 zájemců. Nebudou chybět výpravy na Modravské Pláně, kolem řeky Křemelné, a také dvoudenní výpravy jak po české straně Šumavy, tak i do Bavorského lesa, pokud to tedy bude možné,“ vyjmenovává Josef Štemberk.

Jezero Laka, foto Tomáš Kolařík

Jako každý rok  i letos   připravili novinkové trasy. Ta první nese název „Po stopách šumavského ledovce“ a bude v členitém terénu objevovat život na moréně i v okolí ledovcových jezer v Královském hvozdu.

„Druhá novinka zavede zájemce do méně známé jižnější části národního parku a sice z Polky vyrazíme „Kolem Žďárecké slati“. Tak se výprava přímo jmenuje a bude toho na trase mnohem více z přírody i historie území mezi Knížecími Pláněmi a Strážným,“ doplňuje Vladimír Dvořák ze Správy NP Šumava.

Tento program je zpoplatněný a to v rozmezí od 450,- Kč za kratší trasy až po 1400,- za dvoudenní výpravy s průvodci.

Třetí registrační systém, který využívají vodáci pro splouvání Teplé Vltavy v úseku od Soumarského mostu do Pěkné, se rozběhne 20. května. Splouvat se začne 1. června.

„Musí nám to však umožnit hygienická opatření, to znamená, že se venku bude moci setkávat nejméně patnáct lidí a dokončení registrace bude možné v otevřeném informačním středisku na Soumarském mostě. Samozřejmostí je pak dostatečná hladina vody,“ vysvětluje Vladimír Dvořák.

Veškeré aktuální informace o provozu informačních a návštěvnických zařízení Správy NP Šumava, a obsazenosti programů pro veřejnost naleznete na www.npsumava.cz.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V plzeňské zoo začíná léto v sobotu 19. června

S létem se do zoo vrací oblíbený víkendový a sváteční program! Na uvítání léta připravila Zoologická …