Desítky žáků z Plzně i okolí budou mapovat příběhy pamětníků zlomových událostí 20. století, na speciálních workshopech pak prožijí atmosféru těžkých rozhodnutí a momentů z let 1953, 1968 i 1989. Zapojeno je šest škol včetně jedné prvostupňové, žáci a žákyně na projektu začínají pracovat v těchto dnech. Výstupem budou mj. rozhlasové reportáže i výstava na radnici.
Do projektu jsou zapojeny 1. základní škola Plzeň, Masarykova ZŠ Plzeň, 13. základní škola Plzeň, ZŠ a MŠ Božkov, základní škola při Gymnáziu Františka Křižíka a mimoplzeňská Základní a mateřská škola Starý Plzenec-Sedlec. Už teď na podzim začnou děti pracovat na projektu Příběhy našich sousedů. Stanou se tak dokumentaristy, kdy spolu s odbornými lektory vytipují pamětníky ze svého okolí, s nimiž následně povedou rozhovory. Z nich vzniknou rozhlasové reportáže, videa a podobně. Výstupem projektu bude také výstava, jež je plánována na květen 2025 do prostor prvního patra plzeňské radnice.
Děti budou hledat pamětníky ve svém okolí, například v domě, v němž žijí, ale také v širším příbuzenstvu, mezi přáteli rodičů a podobně. Školáci natáčejí v prostředí domovů pamětníků, mnohdy za účasti jeho příbuzných, v některých případech naopak přijde pamětník za nimi do školy. Ve školách se uskuteční také zážitkové workshopy.