Domů / Plzeňský rozhled / Školní statek v Horšovském Týnu a soukromé zájmy?

Školní statek v Horšovském Týnu a soukromé zájmy?

Za plánem krajských zastupitelů ČSSD a komunistů zlikvidovat Školní statek v Horšovském Týně – Horšov s.r.o. krátce volbami stojí podle opoziční ODS soukromé zájmy. Krajští zastupitelé z řad občanských demokratů i starostů proti tomuto záměru vystoupili již v září loňského roku, na pondělním zasedání krajského zastupitelstva se však schyluje k jeho schválení současným levicovým vedením kraje.

ODS především upozorňuje na podivné okolnosti chystané transakce, spěch při jejím schvalování a otazníky kolem budoucího využití 400 hektarů lukrativních zemědělských pozemků.

„Pozemky získal kraj pro Školní statek v minulosti bezplatně, aby mohly sloužit studentům odborných škol v rámci jejich praxe. Stávající vedení kraje ale rozvoj Školního statku nezajímal, neinvestoval do něj ani korunu a nevyužil ani možnost čerpat evropské dotace. Dnes kraj vydává zastaralé budovy paradoxně za jeden z důvodů, proč se chce Školního statku zbavit. Je zřejmé, že jde o účelový argument. O tom, komu ve výsledku propachtování lukrativních pozemků prospěje, můžeme jako opozice pouze spekulovat,“ zdůvodnil odmítavé stanovisko předseda klubu zastupitelů ODS Vladislav Vilímec.

„Vedení kraje chystá transakci bez smysluplného zdůvodnění, navíc nikdo veřejně neřekl, kolik bude útlum stávajícího provozu statku stát. Školní statek má v Horšovském Týnu tradici, dává práci dvěma desítkám lidí a v minulosti se proti jeho rušení vyslovilo vedení města i zdejší občané. Postup ČSSD a komunistů proto považuji minimálně za necitlivé,“ dodal zastupitel Ing. Josef Holeček, bývalý starosta Horšovského Týna.

Školní statek má v Horšovském Týnu tradici, v současnosti například dodávají mléko do bavorské mlékárny v Chamu. S Plzeňským krajem má uzavřenou smlouvu o výpůjčce nemovitostí na období deseti let, tedy až do roku 2021. V roce 2009 prohlásilo Ministerstvo kultury oboru Horšov, s pozemky na nichž hospodaří školní statek, za kulturní památku.   

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …