Domů / Plzeňský rozhled / Starostové obcí jednali se zástupci kraje

Starostové obcí jednali se zástupci kraje

Další jednání zástupců Plzeňského kraje, HZS PK, Krajského ředitelství policie a KHS se starosty obcí   svolala hejtmanka Ilona Mauritzová. Mimo oblast souhrnných informaci k epidemické situaci v kraji dostali prostor také starostové obcí pro případ řešení konkrétních problémů v jejich obci.

Obecně shrnul epidemickou situaci v kraji za uplynulý týden pro starosty ředitel KHS Plzeň Michal Bartoš. Podle něj za týden přibylo 7 055 případů s podílem britské mutace 98 %. Situace v nejvíce zasažených regionech je i nadále závažná.

„Musíme se zabývat tím, co starostové potřebují. Aktuálně jsou to dezinfekce veřejných prostor, na kterých se obce společně s hasiči podílí, a také povinné testování. Jsem ráda, že starostové se s námi nebojí hovořit o svých problémech,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Testování

Starostové vnímají jako velmi důležité testování ve velkých firmách a mezi zaměstnanci úřadů. Schválené testy pro obce i zaměstnavatele, kteří mají povinnost testovat své zaměstnance, deklaruje na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Tyto testy je podle vyjádření některých starostů velmi náročné sehnat, aby mohli včas vyhovět vládnímu nařízení.

Očkování

V oblasti očkování shrnul pro starosty souhrnná data dodávek vakcín Plzeňskému kraji vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Plzeňského kraje Jan Karásek. Podle databáze obdržel Plzeňský kraj v poslední dodávce vakcínu Pfizer (Comirnaty) 975 lahviček (dodávka 2. 3.) a vakcínu AstraZeneca celkem 190 lahviček (dodávka 26. 2.) Druhou dávkou je k dnešnímu dni očkováno celkem 13 349 osob, z toho pak seniorů ve věku 80+ je 4 875. Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno 44 054 dávek.

Stávající očkovací centra, jejichž seznam včetně dalších informací k očkování najdete na webu Plzeňského kraje ZDE, očkují dle možností dodávek. Denní kapacita očkování bez zapojení praktických lékařů je 4 000 osob denně. Pokud by se zapojili naplno praktičtí lékaři, je v kraji denně naočkováno 8 000 osob.

Od března se do očkování zapojili také praktičtí lékaři. V Plzeňském kraji v pátek 5. března mělo obdržet celkem 11 praktických lékařů, kteří se přihlásili k očkování, 1100 dávek vakcíny, a to přímo od distributora vysoutěženého státem. Dodávka do Plzeňského kraje nebyla zavezena, podle distributora bude situace dodatečně napravena během následujících dvou dnů. K očkování se v Plzeňském kraji hlásí 200 lékařů, které bude zásobovat vakcínou zmiňovaný distributor.

Spolupráce HZS PK

foto: Pixabay

Společný postup obcí a jednotek SDH s profesionálními hasiči v dezinfekci  veřejných prostor a dodávky dezinfekce shrnul ředitel HZS PK František Pavlas. Zároveň opakoval nabídku možné pomoci hasičů jednotlivým obcím.

Kontroly dodržování opatření PČR

Podle policejního ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslava Vilda po celý týden probíhaly kontroly dodržování vládních opatření na území kraje, kterých bylo ve spolupráci s celníky a Armádou ČR více než 35 000. „Těší mě, že až na ojedinělé výjimky, se lidé v našem kraji chovají zodpovědně a platná nařízení z velké části respektují,“ uvedl Jaroslav Vild.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …