Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité zvýšit povědomí o vzácné tělní tekutině a ocenit dobrovolné dárce za jejich dobré skutky, díky nimž zachraňují či zlepšují životy pacientů po celém světě.
To je cílem jedenáctého ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy, který po celém světě probíhá od 2. do 6. října. Darovat plazmu a zachránit tak lidský život můžete ve všech jedenácti odběrových centrech BioLife v České republice. V Česku jsou tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují.
„Jsou určeny pro pacienty s řadou vrozených i získaných onemocnění. Mnoho z nich je na tuto léčbu zcela odkázáno. Jsou to např. lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními,” vysvětluje hematoložka Alice Drábková ze společnosti BioLife, lídra v oboru sběru vysoce kvalitní plazmy. Jen v Evropě trpí některou z vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, potřebují průběžnou léčbu.
Podle průzkumu, který společnost BioLife provedla mezi českými dárci plazmy, si většina většina z nich význam darování uvědomuje. Hlavním důvodem, proč chodí plazmu darovat, je možnost pomoci lidem, kteří to potřebují. Uvedlo to 60 procent z 3500 respondentů. Většina se také shodla, že odběr nebolí a trvá krátkou dobu. I proto 88 procent z nich daruje plazmu pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně. Odběry krevní plazmy jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže organismus plazmu obnovit do 24-48 hodin.