Domů / Plzeňský rozhled / Strakonický hrad dostává díky rekonstrukci novou tvář

Strakonický hrad dostává díky rekonstrukci novou tvář

Rozsáhlá rekonstrukce strakonického hradu se blíží ke svému úspěšnému konci. Zahájena byla v červenci 2018. Termín dokončení, tedy prosinec 2020, vypadá podle investora, tedy Jihočeského kraje zcela reálně. Následně přijde osazení mobiliářem a sbírkovými předměty.

Strakonický hrad, foto: Muzeum Středního Pootaví

„V únoru 2021 bychom zahájili zkušební provoz a už teď mohu říci, že expozice Řádu maltézských rytířů bude patřit k tomu nejlepšímu, co můžete v České republice vidět,“ uzavřel náměstek hejtmana Pavel Hroch. Široké veřejnosti pak bude expozice otevřena v červenci 2021.

rekonstrukce strakonického hradu

Předmětem rekonstrukce byly rozsáhlé stavební úpravy: elektřina, rozvody vody i kanalizace. Expozice a sály byly bez vytápění, takže jejich provoz byl během roku omezen pouze na letní sezónu. Rekonstrukcí skladových prostor získá Muzeum středního Pootaví Strakonice nové sály pro přednáškovou, výstavní a edukační činnost. Nové bude i sociální zařízení a prostory pro odpočinek malých i velkých návštěvníků. Jistě potěšující je, že výstavní sály i stálá expozice budou alespoň částečně zbaveny bariér, a to výstavbou výtahu a několika schodolezy.

Návštěvníci se mohou těšit na mapování historie od maltézského řádu až po expozice pro Strakonicko typické: textilní výrobu, výrobu motocyklů, zbraní, dudáckou a loutkářskou tradici. (pru)

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …