Domů / Plzeňský rozhled / Šumavský Mouřenec zve na Noc kostelů, prohlídky a mši

Šumavský Mouřenec zve na Noc kostelů, prohlídky a mši

Tak jak ustupuje pandemie, přibývá opět příležitostí podívat se šumavského kostela sv. Mořice na Mouřenci u Annína. Chrám ze 13. století spolu s barokní kostnicí bude otevřený při páteční Noci kostelů, v sobotu při obnovených prohlídkách a také při sobotní česko-německé mši. Návštěvu Mouřence je možné spojit také s prohlídkou sklářské kaple v Anníně nebo obnovené kaple v nedalekých Vatěticích.

Noc kostelů na Mouřenci zahájí v pátek 28.května v 18 hodin svým odbíjením zvon Vintíř, jeden ze tří mouřeneckých zvonů. Až do půlnoci si pak zájemci můžou individuálně prohlédnout kostel a kostnici, případně položit průvodci dotazy.

„Zatím není možné pořádat komentované skupinové prohlídky. Prosíme všechny návštěvníky, aby stále dodržovali základní protiepidemická pravidla. V kostele se můžou lidé pomodlit za své blízké, které ztratili během pandemie a můžou jim zapálit svíčku,“ přiblížil program Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence.

Od 19:30 do 21:30 hodin bude podobným způsobem zpřístupněná i sklářská kaple sv. Anny s hrobkou rodiny Schmid na sklárnou a hotelem v Anníně. Obnovená a běžně uzavřená kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích (asi 2 kilometry od Mouřence) bude otevřená k modlitbě a meditaci od 17 hodin do půlnoci.

V sobotu 29. května se nejprve otevře kaple nad sklárnou v Anníně, a to od 9:30 do 10:30 hodin. Od 11 do 13 hodin pak bude přístupný kostel s kostnicí na Mouřenci.

V sobotu od 14 hodin bude na Mouřenci P. Jenda Kulhánek sloužit česko-německou mši s varhanním doprovodem. Účastníci musí dodržet 2 metrové rozestupy a mít zakryté dýchací cesty. Zatímco loni v květnu byla kvůli omezením bez poutníků z Německa, letos už přijet můžou.

„Těšíme se na shledání s našimi přáteli na Šumavě,“ zdůraznila Margrit Kaiser, předsedkyně německého podpůrného mouřeneckého spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen.

„Jsem rád, že se epidemická situace na obou stranách hranice zlepšuje a že se znovu můžeme potkávat s mouřeneckými rodáky a přáteli z Německa, Rakouska a dalších zemí. Chyběli nám,“ dodal Lukáš Milota z českého spolku. Pro všechny, kteří se nemůžou mše zúčastnit osobně, je určený živý přenos na adrese: www.farnostsusice.cz/mourenec-live

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …