Domů / Plzeňský rozhled / Supermaňásci budou v Divadle ALFA zachraňovat Plzeň

Supermaňásci budou v Divadle ALFA zachraňovat Plzeň

Pozor, na Plzeň se řítí vesmírná pohroma! Kdo město zachrání?! Bude to komiksový superhrdina Kapitán Amerika a jeho přátelé nebo tým klasických českých loutek pod vedením Kašpárka? Výsledek prozradí nová česká komedie Víta Peřiny „Supermaňásci“, kterou režíruje Tomáš Dvořák, donedávna umělecký šéf Alfy a také nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkové divadlo. Večerní premiéra se odehraje v pátek 26. května od 18 hodin.

Tradiční velkolepá oslava výročí osvobození Plzně americkými vojsky na konci druhé světové války je v plném proudu. Nejvzácnějším hostem je slavný superhrdina, Kapitán Amerika. Idylu slavnosti ale naruší zpráva, že se na město ohromnou rychlostí řítí obří asteroid. Kapitán Amerika se rozhodne Plzeň zachránit a na pomoc přivolává další superhrdiny, kterými nejsou nikdo jiný než Ironman, Wonder Woman a Aquaman. Jenže v muzeu loutek se ke stejné záchranné misi chystá i tým nejslavnějších českých a plzeňských hrdinů – klasických loutkových postav. Pod vedením výmluvného Kašpárka se do akce připravuje nezranitelný Bezhlavý rytíř, voděodolný Vodník a létající Čert

Komedie „Supermaňásci“ nese nezaměnitelný rukopis kmenového režiséra Alfy Tomáše Dvořáka. „Díky svému originálnímu stylu dokázal Tomáš Dvořák prosadit české loutkové divadlo po letech opět do zahraničí a doposud zůstává jedním z mezinárodně nejúspěšnějších českých divadelních režisérů,“ řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora. Hru napsal pro Alfu Vít Peřina, dramaturg Naivního divadla Liberec, který jako autor spolupracuje s Tomášem Dvořákem už řadu let. V Divadle ALFA mají oba tvůrci společně na kontě řadu úspěšných inscenací, mimo jiné „O bílé lani“ (2006) „James Blond“ (2009), „Tři siláci na silnici“ (2017) nebo „Zločin v říši pohádek“ (2022).

Kromě maňásků, jak napovídá název hry, uvidí děti v inscenaci i další typy loutek. „Výtvarník Marek Zákostelecký volil loutky podle charakteru postav. Spolu s maňásky se na jevišti potkají klasické marionety a také plošné loutky, které představují hrdiny oživlé z papírových komiksů,“ upřesnila dramaturgyně Petra Kosová.

Hudbu k inscenaci napsal Vratislav Šrámek a účinkují v ní herci Kristýna Franková, Martina J. Hartmannová, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin S. Bartůšek, Petr Borovský, Daniel Horečný, Tomáš Jereš, Robert Kroupar a Petr Vydarený.

Supermaňásci“ jsou určeni divákům od 8 let. Pro malé návštěvníky připravilo divadlo zábavné vystřihovánky a pro učitele, kteří s dětmi představení navštíví, jsou k dispozici nejen metodické listy, ale také kreativní pracovní listy pro žáky, aby mohli s inscenací při výuce dál pracovat.

Vstupenky do Divadla ALFA je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně divadla, otevírací doba:  PO – PÁ 8:00 – 15:30

Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením. Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …