Domů / Plzeňský rozhled / Tvůrčí rezidence Nepomuk vstupují do druhé poloviny

Tvůrčí rezidence Nepomuk vstupují do druhé poloviny

Tvůrčí rezidence Nepomuk, kterých se letos účastní čtyři rezidenti a dvě autorské dvojice, spějí do své druhé poloviny. Pod uměleckým vedením docenta Jiřího Kovandy tvoří studenti uměleckých škol od 1. srpna v Nepomuku své instalace, fotografie, videa a site-specific projekty.  

Všichni rezidenti vytvářejí projekty spojené s nepomuckými reáliemi, inspirují se okolní krajinou i svým pocitem z města. Snahou organizátora je vstupovat do kontaktu s obyvateli, přiblížit současné umění a umělce všednímu životu a také hledat odpověď na otázku, zda vůbec patří umění do malého města.

Jiří Kovanda – vedoucí Tvůrčích rezidencí Nepomuk

„Není velké a malé umění. Každé dílo, které autor/ka vytvoří „opravdově“ a „upřímně“, je uměním. Některým se však podaří dotknout se něčeho a takovým způsobem, že to dokáže oslovit mnoho lidí. To jsou potom ti „velcí“ umělci. Ale každé umělecké dílo je stejně důležité, i kdyby pomohlo jen jednomu člověku,“ říká docent Jiří Kovanda, který povede také závěrečnou komentovanou procházku v pátek 17. 8.

Letošní druhý ročník rezidencí je podle místostarosty Nepomuka Pavla Kroupy více kontextuální: „Nevzniká velké množství děl, ale konečné výstupy budou hodně místně specifické, vytvářené přímo pro Nepomuk, reflektující jeho historii, genius loci i aktuální lokální témata. Návštěvníky bych pozval zejména na závěrečnou komentovanou prohlídku prezentaci výstupů z rezidencí. Často půjde o svého druhu performance a tedy neopakovatelné zážitky. Bohatý je ale i celý doprovodný program rezidencí,“ dodává. Pořadatelé srdečně zvou také na besedu s významným českým architektem Martinem Rajnišem, mimo jiné autorem obchodního domu Máj nebo Poštovny na Sněžce, která proběhne v pondělí 13.  srpna od 18:00.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V sobotu se koná v Rokycanech indiánský Den dětí

Děti oslaví svůj den sice až ve čtvrtek 1. června, ale již na sobotu 27. …