Domů / Plzeňský rozhled / Uctili památku obětí leteckého útoku na Plzeň

Uctili památku obětí leteckého útoku na Plzeň

Památku obětí druhé světové války a spojeneckého náletu ze 17. dubna 1945, který je považován za nejtragičtější a nejničivější nálet na západočeskou metropoli,   uctilo dnes vedení městského obvodu Plzeň 4.  

První z aktů se uskutečnil v Sousedské ulici, kde během náletu před 76 lety zahynulo 118 osob. K místnímu památníku položili pamětní věnce a uctili památku zemřelých minutou ticha starosta čtvrtého obvodu Tomáš Soukup, místostarosta obvodu Zdeněk Mádr a Petr Osvald z Kanceláře primátora města Plzně. K památníkům přišlo také několik občanů.

„S úctou jsme vzpomněli na všechny občany, kteří se 17. dubna 1945 stali nevinnými oběťmi války. Važme si toho, že v Evropě dnes žijeme v míru a demokracii, a važme si odkazu těch, kteří v boji za tyto hodnoty zaplatili vlastním životem, ať už se jedná o válečné hrdiny či běžné občany, kteří během bojů zahynuli nebo byli vážně zraněni,“ řekl starosta Tomáš Soukup.

Citelně zasaženým místem byla i dělnická kolonie nazývaná „Cikánka“ mezi Jateční ulicí a řekou Berounkou. Na oběti z konce druhé světové války zde nechává vzpomenout také památník v podobě letecké pumy. Pomník vznikl v roce 2018 jako poděkování všem pyrotechnikům, kteří dodnes odstraňují nevybuchlou munici coby pozůstatek tehdejší doby.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Městské trhy v Rokycanech bez omezení už 11. května!

Na Masarykově náměstí v Rokycanech nakoupíte farmářský sortiment, ke koupi budou bylinky, zelenina, maso nebo …