Domů / Plzeňský rozhled / V době voleb nebudou občanské průkazy ‚na počkání‘

V době voleb nebudou občanské průkazy ‚na počkání‘

Vzhledem ke změně legislativy, k níž došlo v loňském roce, nebudou Oddělením občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně ve dnech konání voleb do zastupitelstev obcí a voleb do Senátu Parlamentu České republiky, tedy 23. a 24. září 2022, a ani během eventuálního druhého kola voleb do Senátu Parlamentu ČR ve dnech 30. září a 1. října 2022 vydávány ‚na počkání‘ občanské průkazy s omezenou dobou platnosti

„Aktuálně platný zákon o občanských průkazech již neobsahuje možnost vydávat přímo ve dnech voleb ‚na počkání‘ občanské průkazy bez strojově čitelných údajů a s dobou platnosti jeden měsíc, jako tomu bylo v minulosti. Doporučujeme proto občanům, aby si včas zkontrolovali platnost svých občanských průkazů a v případě potřeby si taktéž včas podali žádost o nový občanský průkaz,“ upozornil vedoucí magistrátního oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Michal Stočes. Dodal, že občanský průkaz lze kromě běžné třicetidenní lhůty vydat i ve lhůtě do pěti pracovních dnů, či dokonce do 24 hodin pracovního dne. V případě zrychleného vydání občanského průkazu je však nutno počítat se zvýšenými správními poplatky a také s tím, že při vydávání občanského průkazu do 24 hodin pracovního dne lze vyhotovený doklad vyzvednout výhradně na pracovišti Ministerstva vnitra ČR v Praze.

V neposlední řadě je nutno v souvislosti s volbami připomenout, že kromě platného občanského průkazu může volič k prokázání totožnosti a státního občanství ČR použít i platný cestovní pas.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …