Domů / Plzeňský rozhled / Vědci z NTC se podíleli na předpovědi nových částic

Vědci z NTC se podíleli na předpovědi nových částic

Mezinárodní tým vědců identifikoval a charakterizoval materiál, ve kterém vznikají vzácné částice, takzvané tříbodové fermiony. Experti očekávají, že budou hrát důležitou roli v kvantových počítačích. Studii publikoval renomovaný časopis „Physical Review Letters“. Autory její teoretické části jsou vědci z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni, za experimentální částí pak stojí experti ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne ve spolupráci s dalšími přispěvateli. 

profesor Ján Minár z výzkumného centra NTC, foto ZČU

Vědci zkoumali ferroelektrický materiál germanium tellurid (GeTe), který je známý např. jako aktivní vrstva v přepisovacích DVD nebo CD nosičích. Právě v něm lze totiž experimentálně ověřit fenomén „trojitého bodu“, tedy velmi neobvyklého křížení tří fermionů (Triple Fermion).

„V dnešní době rozlišujeme tisíce částic, které podle jejich chování rozdělujeme na dvě velké skupiny: fermiony a bosony. Fermiony mohou existovat buď jako jednotlivé částice, tj. jako elektrony, protony a neutrony, nebo jako takzvané kvazičástice.

Laurent Nicolaï v laboratoři NTC, foto_Antonín Kapraň

Ty jsou složeny z mnoha složek, ale chovají se jako jedna fermionová částice. Pro fermiony je typické nesnášenlivé chování, kdy dvě částice se stejnou rotací nemohou obsadit stejný stav a místo. Protínat se mohou buď čtyři (Weyl), nebo dva fermiony (Dirac),“ vysvětluje Ján Minár z výzkumného centra NTC.

Vědci z NTC však předpověděli trojité fermiony. Vyskytovat se mohou v určitých krystalech a pouze za zvláštních okolností. Navíc  experti dokázali vůbec poprvé identifikovat spinové vinutí kolem trojitých fermionů, tedy jejich vnitřní magnetický moment. Studii zveřejnil renomovaný časopis Physical Review Letters Americké fyzikální společnosti.

trojité fermiony

“Naše studie potvrzuje, že tyto nové částice jsou dostupné v krystalech se speciální symetrií. To nám umožňuje studovat jejich nové, speciální vlastnosti,“ říká profesor Hugo Dil ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne. Laurent Nicolaï, který provedl teoretické výpočty ve skupině prof. Jána Minára ve výzkumném centru NTC, dodává: „Očekáváme, že tyto trojité a další související fermiony budou hrát důležitou roli v budoucích kvantových počítačích, sestrojených na bázi nových topologických materiálů.“

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …