Domů / Plzeňský rozhled / Veselská víla je ve finále ankety Strom roku 2019

Veselská víla je ve finále ankety Strom roku 2019

Borovice ze zámeckého parku ve Veselí na Klatovsku přezdívaná Veselská víla je jednou z dvanácti finalistek ankety Strom roku 2019. Od 17. června tak bude soutěžit o přízeň veřejnosti v online hlasování na webu www.stromroku.cz. Setkání u stromu spolu s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 18. ročníkem populární soutěže stojí, proběhne v pondělí  20. května v 8.30 hodin.

Porota ankety letos vybírala z pětačtyřiceti návrhů. Z Plzeňského kraje komisi zaujal právě příběh 160leté Veselské víly, kterou do ankety přihlásil spolek Tvrz Veselí a Základní škola z Janovic nad Úhlavou na Klatovsku. K nominaci místní připojili i pověst, která vysvětluje nezvyklý tvar stromu:

Do pětiramenné borovice u vchodu do zámeckého parku ve Veselí byla vtělena víla Dryáda z Čertova jezera na Šumavě. Byla tak potrestána za to, že zachránila z jezera tonoucího mládence a nechala ho, aby ji spatřil v celé její kráse. Mládenec spoutaný čarovnou mocí víly a její krásou spěchal lučinami podél řeky Úhlavy za ní. Když už měl víceramennou borovici nadohled, z temné oblohy vyšlehl blesk a zasáhl ho z vůle mstících se Bohů,“ líčí bájnou historii finalistky Marta Tomanová ze spolku Tvrz Veselí, která strom do ankety přihlásila.

Klání odstartuje 17. června, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. „Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v online hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěze oslavíme 3. října v Brně,“ přiblížila další fáze soutěže její koordinátorka Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …