Domů / Plzeňský rozhled / Výstava Zóny – Nultá léta nabízí pohled na začátek nového století

Výstava Zóny – Nultá léta nabízí pohled na začátek nového století

Galerie Klatovy / Klenová u Janovic nad Úhlavou zve všechny přátele umění na vernisáž výstavy z vlastních sbírek nazvané Zóny – Nultá léta. Uskuteční se v pátek 1. července 2022 v 18:00 v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech.

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

Výstava je věnovaná uměleckým dílům, která vznikla v rozmezí let 2000–2009 a je již čtvrtou výstavou tohoto typu mapující určité časové období. Před touto prezentací proběhly – ať už v prostorách GKK nebo galeriích, které se do svého programu rozhodly zařadit reprízu  výstavy – prezentace sbírkových předmětů z 60., 70.–80. a 90. let. 20 století. Tentokrát je výstava (i připravovaný katalog) rozdělena především s ohledem na média, která tehdy umělci užívali.

Ukazuje se, že si svůj význam uchovávaly klasické výrazové prostředky jako malba, socha, kresba a grafika, ale že se v daleko větší míře uplatňovala fotografie, video či instalace. Někteří umělci starších generací dostali nové impulzy a jejich tvorba stále živě reagovala na vývoj současného světa, jiní přirozeně rozvíjeli svůj dosavadní styl. Nastupovala nová generace umělců, kteří se sice narodili ještě v závěru totalitního režimu, ale vyrůstali již v nových podmínkách svobodné společnosti a přirozeně se začleňovali do mezinárodních souvislostí.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V obci Hradiště na Rokycansku dosáhla účast 97,30 %

V celkem třiceti třech obcích na území všech krajů s výjimkou Prahy rozhodli voliči o novém složení …