Domů / Plzeňský rozhled / Výstava Zóny – Nultá léta nabízí pohled na začátek nového století

Výstava Zóny – Nultá léta nabízí pohled na začátek nového století

Galerie Klatovy / Klenová u Janovic nad Úhlavou zve všechny přátele umění na vernisáž výstavy z vlastních sbírek nazvané Zóny – Nultá léta. Uskuteční se v pátek 1. července 2022 v 18:00 v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech.

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

Výstava je věnovaná uměleckým dílům, která vznikla v rozmezí let 2000–2009 a je již čtvrtou výstavou tohoto typu mapující určité časové období. Před touto prezentací proběhly – ať už v prostorách GKK nebo galeriích, které se do svého programu rozhodly zařadit reprízu  výstavy – prezentace sbírkových předmětů z 60., 70.–80. a 90. let. 20 století. Tentokrát je výstava (i připravovaný katalog) rozdělena především s ohledem na média, která tehdy umělci užívali.

Ukazuje se, že si svůj význam uchovávaly klasické výrazové prostředky jako malba, socha, kresba a grafika, ale že se v daleko větší míře uplatňovala fotografie, video či instalace. Někteří umělci starších generací dostali nové impulzy a jejich tvorba stále živě reagovala na vývoj současného světa, jiní přirozeně rozvíjeli svůj dosavadní styl. Nastupovala nová generace umělců, kteří se sice narodili ještě v závěru totalitního režimu, ale vyrůstali již v nových podmínkách svobodné společnosti a přirozeně se začleňovali do mezinárodních souvislostí.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …