Domů / Plzeňský rozhled / Zdolej čtyři vrcholy, Kotel a nezapomeň na hvězdárnu

Zdolej čtyři vrcholy, Kotel a nezapomeň na hvězdárnu

Doslova z ptačí perspektivy se můžete pokochat pohledem na Rokycany a okolní krajinu z rozhledny na vrchu Kotel. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 575 metrů a vede k ní modrá turistická trasa, která je vhodná i pro rekreační turisty a rodiny s malými dětmi. Rozhledna vysoká 28 metrů je otevřena celoročně a neplatí se na ni vstupné.

Na turistickou sezonu (od dubna do září) město Rokycany připravilo pro občany i návštěvníky akci Zdolej čtyři vrcholy. Za obejití Kotle, Žďáru, Vršíčku a Čiliny získají účastníci dřevěné upomínkové kolečko od města a děti navíc sladkost. V Informačním centru města Rokycan se zájemci prokáží čtyřmi fotografiemi daných vrcholů.

Dalším skvělým prázdninovým tipem je rokycanská hvězdárna, která se nachází na Oseckém vrchu v severním okraji města nad místní nemocnicí v nadmořské výšce 400 metrů. K dispozici je technika od malých přenosných přístrojů až po dalekohled s průměrem hlavního zrcadla 508 mm v severní kopuli. Přístroji je možné pozorovat noční oblohu (Měsíc, planety, dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie, mlhoviny) a ve dne Slunce (fotosféra, chromosféra).

hvězdárna Rokycany

O každém úkazu se dozvíte spoustu zajímavostí, přijďte se podívat. Z odborné činnosti se hvězdárna věnuje především systematickému pozorování zákrytů, zejména hvězd planetkami. Nic vám to neříká? Přijďte, určitě se dozvíte více. Navíc – do 31. srpna 2023 je vstupné pro všechny pouze 20 korun.  

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …