Domů / Plzeňský rozhled / Zoo Plzeň má nového levharta, přijďte ho omrknout!

Zoo Plzeň má nového levharta, přijďte ho omrknout!

Po víceleté přestávce je obnoven chov levhartů čínských (což je poddruh levharta skvrnitého) v plzeňské zoo. Dlouhé roky zde žila samice Nurika a samec Richard, odchovat se podařilo dvojici mláďat, samce Jacka a samici Baobao. Později levharty na čas vystřídaly pumy.  Koncem dubna 2019 dorazila z polské zoo v Krakowě samice Tika, narozená 7.12.2017. Je to mladé, plaché zvíře, které se s expozicí teprve seznamuje a značnou část dne tráví v brlohu. Postupně, až si uvykne, bude ke spatření častěji. Příjezd samce je v jednání. Podle fanouškovského webu zootierliste.de je nyní chová 27 zoo v Evropě.

Levhart čínský (Panthera pardus japonensis)

Z historie:

V Zoo Plzeň byl chován i levhart skvrnitý (bez určení do poddruhu) – např. samička Jiskra ve 40. letech, dvě samičky v 60. letech (ze zoo Praha a Dvůr Králové), nebo levhartice Carmen s partnerem v 70. letech, která mívala mláďata. Celkem zde žilo asi 10 různých skvrnitých levhartů, vesměs bez poddruhového určení. V 80. letech zde byl chován pár černých levhartů Eros a Černá, který odchoval 4 mláďata (1985-86). Chov skončil v roce 1998. V té době již nebyla dovážena nová kvalitní zvířata, protože pavilon byl chystán na rekonstrukci. Ta nakonec vedla k chovu menších zvířat a velké kočkovité šelmy dostávají podle koncepce z roku 1996 nové přírodní expozice v jednotlivých geografických částech zahrady.

V roce 2001 tak vyrostla dvojvoliéra u skály na rozhraní americké a asijské části zoo a nejprve ji obydlel pár stárnoucích pum amerických. Koncepce však umožňuje chovat v ní zejména chladnomilné formy levharta (mandžuského nebo čínského). Volba padla po zralé úvaze na čínské levharty, kteří v té době v ČR zcela chyběli a v zoo jsou chováni minimálně.

Po několika letech bez levhartů zde tedy žila od 14.3. 2002 vzácná čínská levhartice Nurika. Narodila se 14.8. 2000 v Zoo Lodž v Polsku, odkud byla získána formou chovatelské půjčky. Samec pokřtěný Richard do plzeňské zoo dorazil v prosinci 2003 a pochází ze Zoo Cottbus v SRN, kde se narodil 6.6. 2002. Získán byl výměnou. První mládě z časného jara 2011 – samečka Jacka – museli odchovat lidé. O mládě z 15.8. 2011 Nurika pečlivě pečovala. Mladá samička obdržela dne 11.1. 2012 jméno Baobao, což čínsky znamená poklad nebo dítě.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích

Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním …