Domů / Plzeňský rozhled / Po stopách archeologických památek sami nebo s průvodcem

Po stopách archeologických památek sami nebo s průvodcem

Po archeologických lokalitách provedou zájemce o archeologii a historiografii  zkušení archeologové, kteří mají v nabídce  jedenáct  vybraných lokalit Plzeňského kraje, to vše  v rámci akce Archeologické léto.

Zřícenina hradu Věžka

V Plzeňském kraji bylo vybráno jedenáct historických míst. Po některých z nich – například zřícenině hradu Věžka a hradišti Sedlo u Sušice – budou provázet i archeologové plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu. Prostředím hradu Věžka provede návštěvníky PhDr. Filip Kasl, po hradišti Sedlo u Sušice Mgr. Linda Foster. Návštěvníkům přiblíží práci archeologů a prozradí, jaké stavební pozůstatky se skrývají pod zemí.

Zřícenina hradu Věžka

Hrad Věžka – tento nevelký šlechtický hrad patří mezi velmi zajímavé zříceniny, neboť jeho dochované zdivo bez mladších přestaveb umožňuje interpretovat původní rozsah hradu. Ten byl poprvé připomínán v roce 1351, ale stál již ve 13. století. Osídlení hradního návrší bylo doloženo mnohem dříve, a to v době neolitu. Později se zde nacházelo opevněné pravěké hradiště. Od 16. století je hrad uváděn jako pustý.   Tématem prohlídky bude i prověřování možné pravdivosti řady pověstí, které se k hradu vážou. Koná se dne 21. a 28. července t. r.

Hradiště Sedlo u Sušice – je chráněno příkrými svahy a skalními výchozy a jedná se o jedno z nejvýše položených hradišť v Čechách, odkud je nádherný výhled do údolí s hradem Kašperkem v pozadí. Osídlení zde bylo doloženo v několika obdobích pravěku a raného středověku. Mezi skalními bloky byly zjištěny široké a vysoké kamenné valy a na jednom z výběžků dochovaný původní vstup. Celková délka dosud neprozkoumaného opevnění dosahuje téměř jednoho kilometru.  Památka je bohužel poškozovaná technikou při těžbě dřeva a cyklisty. Komentovaná prohlídka lokality proběhne dne 23. července a 14. srpna 2021.

Hradiště Sedlo u Sušice

Připraveny jsou i další vycházky: do Rabštejna nad Střelou, za systémem opevnění bojiště u Rozvadova, dochovanými pozůstatky předhradí hradu a zámku Krašov, po stopách vsi Újezd a k tvrzi Šebíkov v zaniklém středověkém osídlení sechutické obory, na zříceninu jednoho z nejstarších šlechtických hradů Litice, hrad Opálka, Obrovo hradiště u Žinkov se zříceninou hradu Potštejn, dále po naučné stezce Františka Xavera France s mohylovými pohřebišti a zaniklými středověkými vesnicemi a po městě Blovice.   Účast na komentovaných prohlídkách je ve většině případů bezplatná, nicméně je nutné si předem rezervovat vybraný termín. Po stopách archeologických památek se můžete vypravit i sami s pomocí Archeologického atlasu České republiky. Všechny potřebné informace naleznete na webu Akademie věd.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Den železnice v Lužné připomene i 50 let od vzniku VUZ

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 18. – 19. září Dnem železnice, jehož dějištěm …