Peníze podpoří kulturní spolky a soubory

Tři žadatelé si rozdělí finanční prostředky v rámci individuálních dotací z rozpočtu Odboru kultury Magistrátu města Plzně. Částkou ve výši 140 tisíc korun podpoří město konání Napoleonských slavností Plzeň – Křimice, jež se uskuteční v polovině srpna 2022. Centrum města a zámecký park v Křimicích se přenesou do doby Napoleona Bonaparte (přelom 18. a 19. století). Veřejnost zažije kulturní program v podobě historického průvodu, ukázky vojenského tábora, jízdy na koních, vojenského výcviku a bitvy nebo dobové tržiště. Program bude pro veřejnost zdarma, popř. za dobrovolné vstupné v zámeckém areálu. 

plzeňská radnice

Druhý žadatel, Plzeňský lidový soubor Mladina, získá 70 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů na projekt Mladina a Ondráš. Celovečerní představení na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni seznámí diváky s českým, moravským a slovenským folklorem formou tance a živé hudby v autentických krojích a kostýmech. Po něm bude následovat beseda s diváky. Mladina v programu předvede tance a písně zejména z Chodska a Plzeňska, profesionální Vojenský umělecký soubor Ondráš pak moravský a slovenský folklor.

Zastupitelé také schválili poskytnutí 50 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů spojených se zakoupením speciální mobilní stepařské podlahy pro spolek K.R.O.K., který má více než 200 členů a pořádá například mezinárodní Plzeňský festival stepu, vystupuje na různých akcích a přináší veřejnosti taneční vystoupení na špičkové úrovni.

Mgr. Eliška Bartáková

„Při nich se potýká s různými druhy povrchů, které nevyhovují tomuto druhu tance. Dochází tak k poškozování stepařské obuvi a především ke zhoršenému akustickému zážitku. Mobilní stepařská podlaha tento nedostatek odstraní a veřejnost se může těšit na krásu tohoto umění na mnoha místech ve veřejném prostoru v Plzni,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci …