Domů / Plzeňský rozhled / Architekti představí novou podobu Sokolovny

Architekti představí novou podobu Sokolovny

V bývalé restauraci   Sokolovna v Rokycanech se 6. dubna 2022 odehraje představení vítězného projektu z architektonické soutěže na rekonstrukci objektu. Součástí akce bude diskuse s obyvateli města, přínosné podněty pak architekti zpracují v dalších fázích přípravy projektu.

Bývalá Sokolovna se promění v nové kulturní centrum města Rokycany. V plánu je obnova historické budovy, nahrazení dožilé přístavby mnohem kompaktnější novostavbou a vytvoření důstojného předprostoru ve formě náměstí. Architekti kladli důraz na jednoduchost a vysokou variabilitu dispozic.

Sokolovna nemá v relativně úzké Jiráskově ulici dostatečný předprostor. Demolicí technicky, ekonomicky a provozně nevyhovujících dostaveb z 20. století se na východní straně budovy otevírá prostor pro novou nástupní piazzettu pozvolně stoupající k novostavbě kulturního centra.

Vstup do kulturního centra je v rohu novostavby, tak aby byl přístupný po piazzettě od parkoviště i po schodech přímo z ulice. Mírný sklon piazzetty zajišťuje bezbariérový přístup. Piazzetta slouží také pro pořádání venkovních kulturních a společenských akcí. Předpokládá se možnost zřízení venkovního mobilního pódia a hlediště. Pod novostavbou bude podzemní parkoviště.

Historická budova sokolovny se dočká očištění od nekoncepčních stavebních zásahů a obnovy jejích architektonicky hodnotných prvků, zejména neorenesanční fasády, interiéru sálu a foyeru. Stará budova se využije hlavně pro velký společenský a divadelní sál s odpovídajícím jevištěm a scénickou technikou. V novostavbě bude kromě vestibulu víceúčelový malý sál, zázemí účinkujících a taneční studio. Obě budovy tvoří jeden funkční celek. Sály lze propojit do jednoho velkého společenského prostoru na úrovni parketu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …