Domů / Plzeňský rozhled / Architekti představí novou podobu Sokolovny

Architekti představí novou podobu Sokolovny

V bývalé restauraci   Sokolovna v Rokycanech se 6. dubna 2022 odehraje představení vítězného projektu z architektonické soutěže na rekonstrukci objektu. Součástí akce bude diskuse s obyvateli města, přínosné podněty pak architekti zpracují v dalších fázích přípravy projektu.

Bývalá Sokolovna se promění v nové kulturní centrum města Rokycany. V plánu je obnova historické budovy, nahrazení dožilé přístavby mnohem kompaktnější novostavbou a vytvoření důstojného předprostoru ve formě náměstí. Architekti kladli důraz na jednoduchost a vysokou variabilitu dispozic.

Sokolovna nemá v relativně úzké Jiráskově ulici dostatečný předprostor. Demolicí technicky, ekonomicky a provozně nevyhovujících dostaveb z 20. století se na východní straně budovy otevírá prostor pro novou nástupní piazzettu pozvolně stoupající k novostavbě kulturního centra.

Vstup do kulturního centra je v rohu novostavby, tak aby byl přístupný po piazzettě od parkoviště i po schodech přímo z ulice. Mírný sklon piazzetty zajišťuje bezbariérový přístup. Piazzetta slouží také pro pořádání venkovních kulturních a společenských akcí. Předpokládá se možnost zřízení venkovního mobilního pódia a hlediště. Pod novostavbou bude podzemní parkoviště.

Historická budova sokolovny se dočká očištění od nekoncepčních stavebních zásahů a obnovy jejích architektonicky hodnotných prvků, zejména neorenesanční fasády, interiéru sálu a foyeru. Stará budova se využije hlavně pro velký společenský a divadelní sál s odpovídajícím jevištěm a scénickou technikou. V novostavbě bude kromě vestibulu víceúčelový malý sál, zázemí účinkujících a taneční studio. Obě budovy tvoří jeden funkční celek. Sály lze propojit do jednoho velkého společenského prostoru na úrovni parketu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Interaktivní aplikace ČSÚ srovnává kvalitu života v krajích

Kvalitu života obyvatel všech 14 krajů Česka měří 34 vybraných statistických ukazatelů, které Český statistický úřad …