Plzeňské památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí po dvou letech sezonu v tradičním jarním termínu, v sobotu 2. dubna. Návštěvníci již nemají povinnost nosit respirátory v prostorách památkových objektů. Doprovodným programem roku 2022 je Rok šlechtických slavností.

„Věřím, že je před námi plnohodnotná sezóna bez dramatických omezení, protože na návštěvníky čeká řada novinek. Poprvé bude veřejnosti zpřístupněno předzámčí v Červeném Poříčí s výstavou Děti ze zlaté kolébky nebo zážitkový okruh na lodičkách kolem hradu Švihov. Chybět nebude ani oblíbená Hradozámecká noc na konci prázdnin nebo projekt Po stopách šlechtických rodů, který se ponese v duchu slavností a zábav,“ informuje Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích.
Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem mandatorních výdajů, jako je cena za elektřinu či cena za služby za údržbu a zabezpečení objektů, vedly v letošním roce k mírnému zvýšení vstupného, maximálně však o 30 Kč. Očekávané výnosy ze zvýšeného vstupného ovšem zdaleka nepokryjí veškeré výdaje. Snižují se naopak ceny vstupného pro děti a mládež až do 24 let, přičemž děti do 6 let mají nadále vstup zdarma. Tyto změny navazují na dlouhodobou snahu učinit skupině mladých návštěvníků památky co nejdostupnější.

V souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí Národní památkový ústav vstup zdarma na své památky také pro ukrajinské uprchlíky.
Novinky na prohlídkových trasách
Se zahájením sezony bude na zámku Červené Poříčí otevřena výstava o výchově mladých šlechticů v 19. století nazvaná Děti ze zlaté kolébky. Veřejnosti tak bude vůbec poprvé zpřístupněno první patro budovy předzámčí. Tříletá obnova, která zahrnovala také vybudování expozice, odstranění garáží a rekonstrukci ohradní zdi, vyšla na 30, 3 mil. Kč.
Od začátku května se mohou návštěvníci hradu Švihov vydat na zážitkový okruh na loďkách vodním příkopem s osmi tematickými zastaveními. Stávající hlavní prohlídkovou trasu doplní model tří vývojových fází hradu a černínská galerie v Tanečním sále. Správa kláštera Plasy ve spolupráci s plaskou farností zpřístupní nově opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie.

„Na návštěvníky čeká i několik novinek, které se během rekonstrukce podařilo v kostele objevit. Během prohlídky uslyší příběh budovy od jejího vzniku do současnosti, prohlédnou si románský portál, barokní interiér a seznámí se se základními principy cisterciácké architektury. Zapáleným nadšencům pak bude ve vybraných prohlídkách rozšířena nabídka o malé muzeum v prostoru sakristie, jehož expozice je věnována stavebně-historickému vývoji budovy,“ upřesňuje správce kláštera Pavel Duchoň.
Návštěvníci zámeckého parku v Horšovském Týně se mohou pokochat výhledem na okolní krajinu z hlásky, jejíž obnova byla dokončena v závěru loňského roku za téměř 10, 2 mil. Kč.