Domů / Plzeňský rozhled / Básník s kytarou aneb dvojí výročí písničkáře Karla Kryla

Básník s kytarou aneb dvojí výročí písničkáře Karla Kryla

Klubový večer u příležitosti dvojího výročí Karla Kryla – 80. výročí narození a 30 let od jeho úmrtí připravilo Městské kulturní středisko v Domažlicích na čtvrtek 4. dubna 2024 od 19 hodin ve velkém sále. Program je součástí  cyklu „2024 – ROK ČESKÉ HUDBY“. 

Pavel Kryl, zdroj – pohrom.cz

V letošním roce si připomínáme hned dvojí výročí významného básníka a písničkáře Karla Kryla. Ve středu 3. března uplyne už 30 let, co v Mnichově v roce 1994 náhle zemřel. V následujícím měsíci, konkrétně 12. dubna, si připomeneme   80. výročí jeho narození. Básník s kytarou, jak se Karlu Krylovi často přezdívá, byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963–1989. Mnohé jeho písně zlidověly a staly se z nich symboly vzdoru proti totalitnímu komunistickému režimu.

Projekt SALOME je původní a unikátní projekt pěti umělců, kteří osobitým a vytříbeným způsobem navazují na vynikající hudební potenciál písní Karla Kryla. Ve svém pásmu uvedou písně Karla Kryla upravené pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru. Tyto autorské úpravy vybraných Krylových písní provedl Michal Vejskal. Uslyšíte písně jako Anděl, Veličenstvo Kat, Karavana Mraků, Bratříčku zavírej vrátka ad.

V roli účinkujících se představí:
PAVEL BATĚK – zpěv, BARBORA PLACHÁ – harfa, TOMÁŠ KŮGEL – klarinet, PETR ŠŤASTNÝ – kytara

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Interaktivní aplikace ČSÚ srovnává kvalitu života v krajích

Kvalitu života obyvatel všech 14 krajů Česka měří 34 vybraných statistických ukazatelů, které Český statistický úřad …