Domů / Plzeňský rozhled / Betlémské světlo do Plzně přiveze Západní expres

Betlémské světlo do Plzně přiveze Západní expres

V sobotu 19. prosince budou členové Junáku rozvážet tradiční symbol Vánoc – Betlémské světlo. Cestovat budou vlaky Českých drah a světlo postupně rozvezou do všech koutů republiky. Kvůli pandemii letos plamínek z Betléma převzali skauti od svých rakouských kolegů o třetí adventní neděli 13. prosince na hraničním přechodu Drasenhofen / Mikulov a následně ho dovezli vlakem railjet 72 do Brna. České dráhy jsou jako oficiální dopravce tradičním partnerem akce, která letos probíhá už po třicáté.

O rozvoz Betlémského světla se postarají skautští kurýři, kteří budou cestovat vybranými rychlíky a následně osobními vlaky. Od nich si světlo převezmou ve stanicích místní skauti nebo dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit jeho plamínek do celé republiky. Členové Junáku budou Betlémské světlo převážet v bezpečnostní lampě, případně ve vozových lampách. Vzhledem k omezené možnosti shromažďování osob bude předání světla probíhat v co nejmenším počtu lidí za dodržení všech protiepidemických opatření.

Zájemci z Plzeňska už možná vědí, že Betlémské světlo zítra přiveze Ex 562 Západní expres: Plzeň hl.n. – Mariánské Lázně. Více informací, včetně termínů, kdy a kde bude možné světlo následně převzít, jsou uvedené na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Tradice Betlémského světla

Betlémské světlo je plamínek z Betléma, který putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do 25 zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Industriální stezka se proměnila ve stopovací hru

Industriální stezka po historických zajímavostech bývalého cukrovaru či tramvajové vozovny a současného areálu DEPO2015 se …