Domů / Plzeňský rozhled / Budeme hostit XI. zimní olympiádu dětí a mládeže?

Budeme hostit XI. zimní olympiádu dětí a mládeže?

Plzeňský kraj se uchází o  pořadatelství Her XI. zimní olympiády dětí a mládeže v ČR 2025,  ale konečné rozhodnutí o přidělení her učiní Český olympijský výbor. Zimní olympiáda dětí a mládeže (ODM) se koná pod patronací Českého olympijského výboru od roku 2003. Ucházet se o pořadatelství ODM pro rok 2025 rozhodla rada kraje již v únoru tohoto roku. 

„Předpokládáme, že hry proběhnou v našem kraji v termínu od 26. do 31. ledna  2025 a jejich hlavním centrem by byla atraktivní lyžařská střediska v našem kraji  – Železná Ruda společně se Špičákem, kde by se konaly všechny lyžařské disciplíny,“ říká radní pro školství a sport Vladimír Kroc.

Konkrétně alpské lyžování, skikros a snowboarding by měly proběhnout v areálu Ski & bike Špičák. Běžecké lyžování a lyžařský orientační běh by se konaly v běžkařském lyžařském areálu Belveder v Železné Rudě a biatlonisté by své závody odběhli v areálu Hohenzollern Skistadion v Bavorské Rudě 

Dalšími olympijskými městy se stanou Domažlice, Klatovy a Sušice. Na zimních stadionech v Domažlicích a Klatovech by se odehrál turnaj v ledním hokeji a v Sušici by se konala soutěž v krasobruslení. V Sušici by konal i turnaj v šachu jako doprovodná soutěž olympiády.  Se starosty olympijských měst a provozovatelem areálu Ski & bike Špičák již proběhlo setkání, na němž všichni vyjádřili zájem o pořadatelství Her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2025.

„Celkové finanční náklady na pořádání her jsou odhadovány na 36 milionů korun a budou nárokovány v rozpočtu kraje v průběhu následujících tří let – let 2023, 2024 a 2025,” uzavřel radní Vladimír Kroc. Část nákladů v konečném vyúčtování uhradí dotace z NSA (6 mil. Kč), Českého olympijského výboru (2 mil. Kč)  a zbylých 24 mil. Kč půjde na vrub Plzeňského kraje.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …