Domů / Plzeňský rozhled / České domácnosti stále častěji omezují své výdaje

České domácnosti stále častěji omezují své výdaje

Růst hrubé přidané hodnoty nefinančních podniků zpomalil a klesla i jejich míra investic. Domácnostem se však nadále  propadaly příjmy. Reálně tak klesla jejich spotřeba a přibrzdily také investiční výdaje. Hospodaření vládních institucí skončilo ve výrazném deficitu.

Hrubá přidaná hodnota nefinančních podniků ve 3. čtvrtletí 2022 nominálně meziročně rostla o 106,1 mld. korun, ale reálný nárůst zpomalil na 2,1 %. Mezičtvrtletně došlo k reálnému poklesu HPH o 1,7 %. Mzdové náklady podniků nerostly takovým tempem jako přidaná hodnota a míra zisku se tak zvýšila na 46,6 %. Ve srovnání se 2. čtvrtletím se snížila míra investic nefinančních podniků a dosáhla 29,1 %.

Příjmy domácností se meziročně nominálně zvýšily o 129,0 mld. korun. Reálně se ale snížily o 3,0 %. Oslabení kupní síly se výrazně podepsalo na spotřebě, která reálně meziročně klesla o 5,6 %. „Oproti předchozímu kvartálu byla spotřeba domácností reálně nižší o více než 3 %. Šlo o čtvrtý pokles v řadě. Opatrnost domácností se projevila novým nárůstem hrubých úspor a naopak ochlazením jejich investiční aktivity,“ upřesňuje Karolína Zábojníková, analytička Českého statistického úřadu. Míra investic domácností klesla na 9,3 %.

Hospodaření sektoru vládních institucí ve 3. čtvrtletí skončilo v deficitu 60,3 mld. korun. Zhoršení salda bylo výsledkem výrazného nárůstu výdajů – sociálních dávek i dalších transferů domácnostem. Poměrně silně se zvýšily také investice vládního sektoru. Na druhé straně solidně rostly daňové příjmy, ale ani stimul, který představovala vyšší cenová hladina, na dorovnání výdajů nestačil. Dluh vládních institucí dosáhl 2 982,5 mld. korun a byl meziročně vyšší o 548,6 mld.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …