Domů / Plzeňský rozhled / Chcete si vysadit svůj stromek? Přijďte v sobotu do Sofronky!

Chcete si vysadit svůj stromek? Přijďte v sobotu do Sofronky!

Správci plzeňských městských lesů spolu s lesními pedagogy z arboreta Sofronka připravili na sobotu 18. března zalesňování lesní mýtiny v lokalitě V Pytli v městském lese nedaleko OC Berounka u Rokycanské ulice. V místě původně smrkového lesa vyroste les smíšený, který by měl lépe odolávat klimatickým změnám. Organizátoři vyzývají zájemce, aby se předem registrovali na vybranou hodinu.

foto J. Rykovský

Vysazování nového lesa pokládám nyní v době, kdy naše lesy výrazně zdecimoval kůrovec, za velice důležité. Pokud se do kácení zapojí i děti, tak dvojnásob. Právě vlastní zkušenost s obnovou lesa pomáhá vytvářet pevný vztah k lesu, ale i k přírodě jako takové,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Práce bude pro silné kopáče i pro nejmenší nosiče sazenic. Nářadí jsme připravili, zájemci si ale mohou přinést vlastní,“ informovala vedoucí oddělení pro práci s veřejností a lesní pedagogiku Martina Kováříková z arboreta Sofronka, která o lese vyučuje zejména malé děti. Sázení bude probíhat po skupinách tak, aby bylo dost času na vysvětlení správného postupu. První skupina, která se sejde v 9 hodin, začne sázet až po předchozí instruktáži. Další skupiny budou začínat vždy po 75 minutách, tedy v 10.15, v 11.30, 12.45 a ve 14 hodin. Po skončení prací si budou moci dobrovolníci, kteří pomohou k obnově lesa, u ohně opéci donesený špekáček a dát si čaj. Předpokládaný konec se očekává v 16 hodin. Zájemci o sázení    nahlásí  svou účast a preferovaný čas začátku předem na e-mail: sazimeles@plzen.eu nejpozději do 16. března.

Protože většina plzeňských městských lesů slouží k rekreaci a lidé je často navštěvují, chceme, aby zůstaly zachovány v co nejlepší kondici i pro další generace. Proto měníme jejich druhovou skladbu tak, aby odpovídala stávajícím klimatickým podmínkám a les byl odolnější vůči suchu i škůdcům,“ sdělil vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. V této budou vysazovat zejména listnáče. Převážně půjde o sazenice dubů, protože se dokážou lépe vyrovnat s přicházející změnou klimatu.  

Sraz bude před závorou u vjezdu do lesa na zelené turistické značce u silnice Božkov – Červený Hrádek (v mapě zde: https://mapy.cz/s/mogajatufo). Na místo se lidé mohou dopravit trolejbusem, na kole nebo autem. Automobil lze zaparkovat u obchodního centra Berounka, odkud je to na místo přibližně 200 metrů. Letos se jedná o první sázení lesa, které ve spolupráci s veřejností Správa veřejného statku města Plzně organizuje. Další se uskuteční na podzim.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …