Domů / Plzeňský rozhled / Divadelní spolek J. K. Tyla v Mýtě má důvod k oslavám

Divadelní spolek J. K. Tyla v Mýtě má důvod k oslavám

Ochotnický divadelní spolek byl založen 10. srpna 1863 pod názvem Družstvo divadelních ochotníků v Mýtě. Iniciátory a prvními režiséry se stali Jan Velek a Václav Čejka. Hned v prvním roce činnosti  ochotníci v jednom měsíci sehráli tři představení. 

Divadlo Mýto, Hrobka s vyhlídkou

Současný Ochotnický divadelní spolek J. K. Tyla v Mýtě na Rokycansku, který se orientuje především na veselohry,  byl slavnostně obnoven roku 2005, ačkoli snahy oživit  tradici divadelnictví se objevily již o dva roky dříve. První uvedenou inscenací se stala komedie „Jelen v laguně“ od autora Alda di Benedetti.

Tak jako během celé 150tileté historie se i dnešní divadelníci zúčastňují nejrůznějších jubileí a významných událostí.  Mezi  nově založené tradice patří Divadelní ples v maskách, každoroční účinkování divadelníků na Vojtěšské pouti u kaple zmíněného světce a od roku 2011 také pořádání mikulášské nadílky pro děti v kostele svatého Štěpána.  Kromě ochotníků dospělých bylo v Mýtě činné rovněž dětské divadlo. První zmínka o tomto    divadle pochází z 8. června 1968, kdy Sladovna Mýto zorganizovala oslavy Mezinárodního dne dětí.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …