Domů / Plzeňský rozhled / Do Plzně se po 16 letech vrací Smetanův Dalibor

Do Plzně se po 16 letech vrací Smetanův Dalibor

První premiérou souboru opery Divadla J. K. Tyla v této sezóně bude oblíbený Smetanův Dalibor. Romantická tragédie volně vycházející z historických událostí se poprvé představí divákům 22. října 2022 ve Velkém divadle v hudebním nastudování Jiřího Štrunce a v režii Martina Otavy. Volba titulu odráží záměr divadla uvést v roce 2024 všech osm Smetanových oper jako součást mimořádné kulturní události Rok české hudby a připomenout tak skladatelovo dvojité výročí – 200 let od mistrova narození a 140 let od jeho úmrtí.

Opera Dalibor – Richard Samek, Kateřina Hebelková, foto Martina Root

Podobná akce se v Plzni naposledy konala před čtyřmi desítkami let, a tak je správný čas přiblížit i současné generaci diváků celé portfolio Smetanovy operní tvorby. Letos do něj přispějeme operou Dalibor, jež, musím se přiznat, patří k mým nejoblíbenějším,“ okomentoval smělý plán divadla šéf souboru opery Jiří Petrdlík.

Dalibor je po historických Braniborech v Čechách a komické Prodané nevěstě třetí operou Bedřicha Smetany a líčí příběh Dalibora z Kozojed, který byl odsouzen a uvězněn ve věži na Pražském hradě, později po něm nazývané Daliborka. Přestože příběh vychází ze skutečných událostí, základem pro libreto Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem byla poněkud idealizovaná pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle.

Opera Dalibor – Martin Bárta, foto Martina Root

Světová premiéra opery se odehrála 16. května 1868 v Novoměstském divadle v Praze, v Plzni byl Dalibor uveden poprvé v roce 1887 a od té doby se do repertoáru divadla pravidelně vrací. Naposledy byl Dalibor v Plzni inscenován v roce 2006 v hudebním nastudování Pavla Šnajdra a v režii Karly Štaubertové. Nové nastudování plzeňského divadla režíruje Martin Otava, kostýmy navrhla Dana Haklová a scéna je dílem Daniela Dvořáka. Stejný tým inscenoval v minulé sezóně v Divadle J. K. Tyla tituly Věc Makropulos a Quo vadis. Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentovi Jiřímu Štruncovi: „Přestože Dalibor následuje Prodanou nevěstu, jeho hudební řeč je v mnoha ohledech jiná. Tato česká ‚wagnerovská‘ opera přináší kromě hrdinských pasáží i nádherné lyrické momenty, například milostný duet ze závěru druhého jednání. V této opeře jsou všechny party sólových rolí, nejen ústřední dvojice Dalibora a Milady, pro pěvce vždy velkou výzvou.“

Opera Dalibor – Ivana Veberová, foto Martina Root

V náročné titulní roli se představí Richard Samek, jenž má zkušenost s tímto operním kusem z londýnské Barbican Hall, kde za doprovodu BBC Symphony Orchestra ztvárnil v koncertním provedení právě postavu Dalibora, a hostující Jakub Pustina. Jako Milada vystoupí plzeňská sólistka Ivana Veberová v alternaci s Kateřinou Hebelkovou, coby Vladislava, krále českého, diváci uvidí Jiřího Kubíka nebo čerstvého držitele Ceny Thálie Martina Bártu. V ostatních rolích se objeví Radka Sehnoutková, Lucie Silkenová, Jakub Hliněnský, Daniel Kfelíř, Jan Hnyk, Jiří Sulženko, Jevhen Šokalo, Michal Bragagnolo, Tomáš Kořínek, Miro Bartoš a Dalibor Tolaš.

Jsem rád, že se pro plzeňskou inscenaci podařilo zajistit vynikající sólisty z řad domácích pěvců i hostů,“ říká k novému uvedení Dalibora Martin Otava. „Je pro nás ctí, že tuto operou připravujeme v koprodukci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Navíc den po premiéře se v irském Wexfordu koná premiéra Dvořákovy Armidy, kterou připravujeme v koprodukci s tamním operním festivalem Wexford Festival Opera 2022. Naši diváci budou mít možnost vidět další z českých děl plánovaných k následnému uvedení v Roce české hudby v domácím obsazení 28. ledna 2023,“ doplňuje ředitel DJKT.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …