Domů / Plzeňský rozhled / Sokolnictví – umění lovu s dravými ptáky i na Rokycansku

Sokolnictví – umění lovu s dravými ptáky i na Rokycansku

Ani ne právě příznivé počasí neodradilo partu rokycanských sokolníků od pravidelného výcviku svých dravců v honitbě Mysliveckého spolku Volduchy, které již sokolníky bere jako neodmyslitelnou součást myslivosti.

Petr Moulis

Před Kulturní dům ve Volduchách se před polednem sjela téměř desítka sokolníků se svými dravci a zhruba dvacet zájemců o tento zvláštní způsob lovu, především z řad dětí. Zde nejprve Pavel Moulis – vedoucí záchranné stanice živočichů z Rokycan – pohovořil o činnosti rokycanské zvířecí nemocnice. Následně Petr Moulis – jednatel sokolnického střediska Rokycany – poutavě představil sokolnictví veřejnosti a zodpověděl několik dotazů k této problematice. Poté se sokolníci vydali do honitby o rozloze více než osm set hektarů. V ní můžeme spatřit kromě drobné zvěře jako jsou zajíci, bažanti či kachny také zvěř srnčí a černou. V poslední době se zde dá vidět i zvěř dančí, která se pozvolna rozšiřuje i do dalších honiteb Rokycanska, kde dříve nebyla.

Sokolnictví – umění lovu s dravými ptáky je známé již několik tisíciletí. Na našem území se s ním prokazatelně setkáváme v devátém století. Největší rozmach však zažívá ve středověku. Z první poloviny 13. století pochází latinský spis císaře Fridricha II.

„Sokolnické středisko Rokycany uskutečnilo zajímavou akci představující nejrůznější dravce využívané v novodobém sokolnictví. Nejen, že sokolnictví prezentovalo jako nehmotné dědictví UNESCO, ale zároveň bylo i setkáním lidí se stejným zájmem. Závěrem je třeba poděkovat Mysliveckému spolku Volduchy, v jejichž honitbě tato akce probíhala   a pochopitelně i samotným aktérům akce – rokycanským sokolníkům a jejich dravcům.  V brzké době se na Rokycansku uskuteční další akce. Tou nejbližší bude výcvikový den v Siré 6. listopadu a následně pak 4. prosince opět ve Volduchách,“ uvedl Pavle Moulis.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …