Domů / Plzeňský rozhled / Evropský den statistiky – kvalitní a důvěryhodná data

Evropský den statistiky – kvalitní a důvěryhodná data

Na dnešní den –  čtvrtek 20. října – připadá Evropský den statistiky. K oslavám se několika akcemi již tradičně připojí i Český statistický úřad. Statistici si v tento den připomínají důležitost spolehlivých a objektivních dat pro fungování společnosti a také význam statistické gramotnosti. 

„Smyslem Evropského dne statistiky je zejména připomenout význam kvalitních a důvěryhodných dat pro odpovědné rozhodování a tím i pro celou společnost. Na Českém statistickém úřadu se snažíme dávat datům srozumitelnou tvář a předávat je nejen odborné, ale i široké veřejnosti,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Pomyslným dárkem uživatelům je i zavedení nové funkcionality v lednu spuštěné mobilní aplikaci ČSÚ. Uživatelé aplikace díky ní mohou nově dostávat vybrané statistické informace z dané obce či města dle aktuální polohy. Pokud zákazník nepovolí polohu, automaticky se mu otevře mapa a nabídnou se mu data za hlavní město Praha. Na mapě si lze pak vybrat libovolné město či obec v ČR a zobrazit si dostupná data.

Oslavit Evropský den statistiky mohou i ti, kteří rádi testují své znalosti. Právě pro ně je připraven speciální statistický kvíz. Ten se skládá z 10 otázek různé obtížnosti, u nichž je možné vybírat z několika nabízených odpovědí jednu správnou.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …