Domů / Plzeňský rozhled / Figurína miminka jako učební pomůcka pro strážníky

Figurína miminka jako učební pomůcka pro strážníky

Sadu několika nových resuscitačních figurín, které mají zlepšit první pomoc u záchrany kojenců, dětí i dospělých, má nově k dispozici strážníci Městské policie Plzeň.  Perfektní odborná příprava i praktický výcvik jsou totiž základem   kvalitního výkonu služby strážníků v ulicích města Plzně.  

Předání figurín byl přítomen  radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (vpravo)

Plzeňští strážníci musejí první pomoc zvládat bez zaváhání. Každý den se  pohybují po městě, kde se mohou kdykoliv setkat s občanem, kterému se zdravotně přitíží. Často právě městský policista je jediný, kdo v danou chvíli může pomoci. Naši strážníci mají za sebou nespočet událostí, kdy museli zahájit kardiopulmonální resuscitaci a díky kvalitně prováděné první pomoci se jim podařilo zachránit lidský život.  

„Jedná se o skvělý projekt, který dokazuje, že Městská policie Plzeň zdaleka není jen represivní složkou, ale v řadě případů také pomáhá. Život je to nejcennější, co máme. Proto jsem moc rád, že můžeme zlepšit výcvik pro jeho případnou záchranu, i když si samozřejmě přeji, abychom takových situací ve skutečnosti řešili co nejméně,“ říká radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer.

Vzhledem k tomu, že při výkonu tohoto zaměstnání se strážník může setkat i s tím, že bude muset zahájit resuscitaci u malého dítěte nebo miminka, kde se taková první pomoc liší od dospělého jedince, byla vybrána v projektu sada figurín, které simulují kojence, 5-letého pacienta a dospělého s průměrnou fyziologií a anatomií. Figuríny komunikují pomocí mobilní aplikace, strážníci přesně vědí zpětnou vazbu správné resuscitace.  Po nácviku poskytuje návrhy na zlepšení. Díky tomu budou naši strážníci perfektně připraveni i na situace záchrany dítěte, které nejsou pro nikoho z nás lehkou záležitostí.

Projekt „Resuscitační figuríny“, zpracovala metodička prevence kriminality Veronika Kuchynková z Městské policie Plzeň, poté jej podpořil a také zafinancoval v rámci projektu Bezpečná Plzeň Odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Díky tomu budou moci strážníci z Odboru výuky a výcviku nadále zvyšovat připravenost strážníků na krizové situace.  Figuríny z rukou radního Jiřího Winkelhöfera a vedoucího Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleše Průši převzal vedoucí Odboru výuky a výcviku MP Plzeň Luděk Hosman.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …