Domů / Plzeňský rozhled / Film-iálový inter-kino-vizní festival opět v Plzni!

Film-iálový inter-kino-vizní festival opět v Plzni!

Jen plzeňské Finále nabízí průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které se objevily v kině, v televizi nebo na internetu. Letošní 36. ročník festivalu se bude konat od 22. do 27. září v Plzni. Festivalovým děním provede návštěvníky již osvědčená moderátorská dvojice Ester Geislerová a Petr Vančura.

Zahajovacím filmem je Úsvit

Z napjatě očekávaných českých filmů se divákům představí Úsvit, ambiciózní dobové drama s výrazně aktuálním vyzněním a s pečlivě odstíněným hereckým výkonem Elišky Křenkové    v hlavní roli. Film talentovaného režiséra Matěje Chlupáčka Finále 22. září večer slavnostně zahájí. „Úsvit byl pro zahajovací film jasnou volbou. Jedná se sice o dobové drama, ale obrazovou podobou i tématy, které zpracovává, je nesmírně současné. Navíc je to snímek, který velmi dobře obstojí v mezinárodní konkurenci,” uvádí k výběru filmu umělecká ředitelka Lenka Tyrpáková.

Přehled filmů, které se utkají o Zlatého ledňáčka

Filmy v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. „Celkově se do soutěžního klání příhlásilo 171 snímků, o hlavní cenu Zlatého ledňáčka jich bude bojovat 38,” upřesnila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a doplnila: „Finále však není jen přehlídka soutěžních filmů – desítky dalších budou k vidění v dalších sekcích, jako je například přehlídka toho nejlepšího z audiovizuální tvorby za uplynulý rok V síti, ochutnávka premiér a předpremiér První úlovek, či uvedení snímků, na kterých se nějakou formou podíleli čeští filmoví profesionálové a profesionálky, České stopy.”

Finále pro neslyšící

Novinkou letošního ročníku je sekce pro neslyšící. Vybrané filmy budou opatřeny speciálními titulky, a úvodní slova i následné diskuse budou tlumočeny do českého znakového jazyka. Neslyšící včetně doprovodu mají vstupenky zdarma, stačí si jen předem rezervovat místa.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …