Domů / Plzeňský rozhled / Finále Plzeň odhalilo program, hosty i další lákadla

Finále Plzeň odhalilo program, hosty i další lákadla

Letošní 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň   přichystal téměř 135 snímků, které plzeňským divákům nabídne od 19. – 24. dubna 2018.  V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky. Dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.

Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, Špína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého Švéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.

Ondřej Havelka

Vyvrcholením festivalu bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží  věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. O vítězích rozhodnou 4 poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica Lãzurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších.  

Na fotografii: Ondřej Havelka (režisér snímku Hastrman), Eva Veruňková Košařová (ředitelka Finále Plzeň), Peter Badač (programový ředitel Finále Plzeň)

Ředitelka festivalu, Eva Veruňková Kosařová, k programu dodává: „Jednatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finále česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let. Věřím, že své si v něm najde každý návštěvník.“

Díky doprovodnému programu ožije v Plzni hned několik míst najednou. V Plzeňském Prazdroji se jako vzpomínka na nedožité 100. narozeniny Miroslava Horníčka promítneme historicky první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Pražský filmový orchestr zahraje v prostorách Autobusové haly DEPO2015 a Klára Vytisková vystoupí v Anděl Music Baru. „Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem,“ doplňuje Peter Badač, programový ředitel festivalu, a pokračuje, „v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou uvedeme ve spolupráci s Papírnou dva výjimečné němé snímky. Hudbu k nim, speciálně složenou pro tuto příležitost, obstarají DJ‘s přímo na místě. Mimořádný film Gustava Machatého Erotikon doprovodí DJ Bartesky s mixem elektra a swingu a Tuzex Christ prvorepublikový velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby. Ve snímku, jehož vznik inicioval T. G. Masaryk k 1000. výročí smrti Sv. Václava, se objevily stovky statistů i největší filmové stavby v Evropě 20. let.”

Finále Plzeň zve tradičně i děti a mladistvé. „Menší diváci jistě ocení pohádkově laděné příběhy, jako je např. poetický vánoční film Přání k mání o různých podobách, které na sebe může vzít láska nebo nejnovější pohádku Zdeňka Trošky Čertoviny, či pohádky Nejlepší přítel a Hurvínek a kouzelné muzeum,“ láká rodiny s dětmi na festival ředitelka. V prostorách Měšťanské besedy bude opět dětský koutek.

Pro mladistvé diváky Finále uvádí např. snímek Pátá loď, který vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Z dokumentů by dospívající mohly oslovit snímky Nic jako dřív a Sbohem děcáku. Oba se zabývají zlomem, který přichází pro děti v ústavech s 18. rokem.

Předprodej vstupenek: od 9. dubna 2018 na www.goout.cz

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …