Domů / Plzeňský rozhled / Giving Tuesday: Dárci krevní plazmy pomohou dětem se vzácným onemocněním

Giving Tuesday: Dárci krevní plazmy pomohou dětem se vzácným onemocněním

V úterý 29. listopadu se na celém světě připomíná Den štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. V rámci této akce lze darováním krevní plazmy v plzeňském a pražském dárcovském centru Amber Plasma pomoci hned dvakrát – nejen, že dárci svým dobrým skutkem umožní výrobu životně důležitých léků, ale zároveň finančně přispějí na podporu pacientské organizace HAE Junior.

krevní plazma

Akce Giving Tuesday si v České republice vybudovala tradici. Již od roku 2016 u nás tento mezinárodní svátek dárcovství zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti a v rámci loňského ročníku bylo na charitativní účely vybráno více než 95 milionů korun. Mezi zaregistrované spolky, kterým lze pomoci, patří také nezisková pacientská organizace HAE Junior, která pomáhá žít kvalitnější život dětem a mladým lidem s diagnózou vzácné vrozené nemoci zvané hereditární angioedém neboli HAE.

Jedná se o onemocnění projevující se masivními otoky na různých částech těla, které mohou být velmi bolestivé až život ohrožující. Život s HAE znamená pro nemocné opakované zdravotní potíže, častá akutní vyšetření a injekce a dlouhodobou psychickou i sociální zátěž.

„Pomoc pacientům s HAE přinášejí léky vyráběné z krevní plazmy, proto pacientskou organizaci HAE Junior dlouhodobě podporujeme. V rámci Giving Tuesday uspořádáme akci, kdy za každého dárce, který v termínu od 29. 11. do 3. 12. daruje vzácnou život zachraňující tekutinu v plzeňském a pražském odběrovém centru Amber Plasma, přispějeme 100 Kč pro HAE Junior. Díky jednomu odběru tak dárci udělají dva dobré skutky naráz. Velice děkujeme všem, kdo k nám v tomto týdnu dorazí,“ uvádí MUDr. Richard Král, generální ředitel společnosti Amber Plasma. Současně se prostory odběrového centra rozzáří obrázky, které namalovaly děti z HAE Junior jako poděkování všem dárcům, jimž není lhostejné zdraví a životy druhých lidí.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …