Domů / Plzeňský rozhled / ILLUMINATE! Multimediální noc bude na zámku Trpísty

ILLUMINATE! Multimediální noc bude na zámku Trpísty

Předposlední říjnovou sobotu se v pěti evropských zemích koná unikátní La Nuit des Châteaux (v překl. Noc zámků), která rozzáří přes sto známých i neznámých zámků. Vůbec poprvé se do této události zapojuje také Česká republika, a to konkrétně zámek v Trpístech na Plzeňsku. Stejně, jako po celé Francii či Belgii, bude i tato barokní památka zpřístupněna v sobotu 22. října veřejnosti, a to od 18:00 do 22:00 hodin.

zámek Trpísty, foto Lucie Robinson

Unikátní světelná show oživí za doprovodu zvukových prvků nejen zámecký park, ale i interiéry, ve kterých vzniknou digitální a zvukové instalace ušité na míru prostorám zámku. Venkovní instalace nabídnou takzvaný VJing – rozpohybované obrazy promítané na průčelí zámku a vznikající přímo na místě pod rukou umělce. Ten svou animací bude reagovat na živé vokální vystoupení plzeňské zpěvačky Mirky Novak a na hudební syntetizátory z Dílna Rekords. Další instalace – světelné ohniště nesoucí název Prométheus 4.0 – byla představena veřejnosti například v rámci akce Vary Září. O zmíněné se postarají umělci Lukáš Kellner a Jakub Nosek a studenti ateliéru Multilab Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Barevné nasvícení zámku nejen pro fotografy připraví člen místního spolku Malovická flotila Jan Míkovec. Ten již dříve obdobnou akci realizoval u železničního mostu vedoucího přes Hracholuskou přehradu nebo na zřícenině hradu Gutštejn.

„Návštěvníci se mohou těšit také na projekci historických fotografií Trpíst a zajímavých míst v okolí. Dětem nabídneme výtvarnou dílnu Vlasty Andršové, kde si mohou vyrobit svoji malou světelnou instalaci a dosadit ji do vstupní haly zámku. V malém zámeckém butiku budou k zakoupení také speciální tašky s motivy odkazujícími k akci, které svítí ve tmě”, doplnil informace k programu Jan Florian, manažer místní akční skupiny Český Západ, která je jedním ze spolupořadatelů akce. Během večera také zazní klavírní vystoupení Terezy Dischingerové ze Stříbra. Chybět nebudou ani teplé nápoje a občerstvení a bezpečnost návštěvníků zajistí SDH Trpísty, SDH Erpužice a Záchranná služba Royal Rangers.

Prometheus

Zámek v Trpístech bývá veřejnosti zpřístupněn pouze jednou do roka, a to v rámci místní pouti. Podzimní světelná událost nabízí unikátní možnost navštívit zámecké prostory a zahrady nejen v jiné roční době, ale doslova v jiném světle. Název události odkazuje k latinskému zvolání “osviťte!”, jež v sobě skrývá nabídku připravovaného večera, ale navrací se i k historii památky a duchovním proudům 18. století, kdy byly v baroku často využívané motivy tzv. Božího oka. Jedno takové se nachází právě na zámecké věži v Trpístech, která bude v rámci akce rovněž nasvícena. Motiv však můžete nalézt i v interiérových freskách, pokud budete během své návštěvy dostatečně pátrat.

Akce je součástí programu Západočeské baroko podpořeného Plzeňským krajem. Výtěžek z ní bude použit na další opravy a údržbu zámku v Trpístech.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …